×

Ankaragücü Lideri Faruk Koca: Müsait olmasaydı ısrar etmezdik!

3 Eylül Pazar günü Eryaman Stadyumu’nda Fenerbahçe’yi ağırlayacak olan Muhteşem Lig gruplarından MKE Ankaragücü, maçın hazırlıklarını MKE Ankaragücü Beştepe Tesisleri’nde sürdürüyor. Bugün kuruluşunun 113’üncü yılını kutlayan kulübün hazırlıklarını izlemek üzere tesislerde bulunan MKE Ankaragücü Lideri Faruk Koca, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ankaragücü’nün 113’üncü kuruluş yıl dönümüne ait değerlendirmelerde bulunan Koca, “Ankaragücü tarihi bir kulüp. Ankaragücü, İmalat-ı Harbiye yani bugünkü ismiyle Makine Kimya Sanayisi tarafından İstanbul’daki fabrika personelleri tarafından kuruldu. Kurtuluş Savaşı’nda hem çalışanlar hem futbolcular yer aldı. Kulübümüzde orada şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. Bu yüzden hassas bir kulübüz. Sportif olarak da MKE Ankaragücü’nün o tarihi misyonuna yakışır yerlerde olması lazım. Lider olarak bize düşen tarihi misyonu geleceğe taşıyacak sportif muvaffakiyetler elde etmek” dedi.

“FENERBAHÇE MAÇINDA DAHA ÂLÂ OLACAĞIZ”

Fenerbahçe maçına ait konuşan Koca, 2 büyük ve renkdaş topluluğun karşı karşıya geleceğini tabir etti. Eryaman Stadyumu’nun birinci 3 hafta maçlar için hazır olmamasına ait çok spekülasyon yapıldığını kaydeden Koca, “Biz alanımızda oynamadıktan sonra nerede oynadığımız fark etmiyor. O günkü koşullarda Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynamamız gerekiyordu. Birinci sefer taraftarımızla Fenerbahçe maçında bir ortaya geleceğiz. Biletler bitmek üzere. Topluluğumuz da dört gözle Ankara’da oynamamızı bekliyordu. Güzel bir takım kurduk. Son 3 transferimiz biraz geç katıldı gruba. İnşallah Fenerbahçe maçında daha uygun olacağız. Ulusal maç ortasından sonra daha da uygun olacağız. Fenerbahçe’nin de bizim de yeterli takımımız var” diye konuştu.

“ZEMİN ÇALIŞMALARI SICAKLIKTAN ÖTÜRÜ AKSADI”

2 gün evvel çim takımıyla birlikte stadyuma gelerek sahayı yerinde incelediğini vurgulayan Koca, şunları söyledi:
“Şunu net bilsinler, stadyum şayet oynamaya müsait olmasaydı ısrar etmezdik. Sportmen sıhhati her şeyden değerli. Allah korusun olumsuz alanda atletin sakatlanmasının telafisi mümkün değil. TFF yetkilileri, iki kere geldi. Farklı açıdan fotoğraflar vardı toplumsal medyada. Çim için kum da atılır. Kum atılınca güya saha berbatmış üzere gözüküyor ancak o denli bir şey yok. Pazar akşamı Eryaman Stadı’nın tabanının ne kadar elverişli olduğunu herkes görecek. Fenerbahçe topluluğu, taraftarı toplumsal medyada olumsuz bir algı oluşturuyor, ne olacak yani burada oynamazsak öteki yerde oynasak ne fark edecek? Toplulukların bu cins reaksiyonlarını hakikaten anlamıyorum. Her grup kendi alanında oynamak ister. Liglerin geç bitmesi ve hava kaideleri saha tabanının güzelleşmesini yavaşlattı. Yalnızca biz de değil, Kayseri’nin, Konya’nın, Adana Demirspor’un da alanı bu türlü. Yer çalışmaları sıcaklıklardan ötürü aksadı. Şu anda en uygun yerlerden biri Eryaman Stadı’nda oldu. Fenerbahçeliler inceleyince bunu görecek. Pazar günü galip gelmek istiyoruz. Şunu net söyleyeyim, tahminen birinci maçlarda kahırlar olabilir lakin iki üç müsabaka sonra gerçek Ankaragücü’nü topluluğumuz görecek.”

“31 TEMMUZ İTİBARİYLE BİR KURUŞ BORCUMUZ YOK”

Galatasaray’dan takıma katılan Rumen orta saha oyuncusu Olimpiu Morutan’ın transferiyle ait de konuşan Koca, transferin çok fazla speküle edildiğini ve kulüp olarak şeffaf olmaya itina gösterdiklerini söyledi. Transferin yanı sıra kulüp borçlarına ait de açıklamalarda bulunan Koca, “Morutan transferinde ‘Ankaragücü 3 milyon Euro verip bu futbolcuyu nasıl alır?’ diye soru işareti oluşmuş olabilir lakin ben bunu anlamıyorum. Bugün bu soruyu soranlar gidip bütün kulüplerin borçlarına, devlete olan borçlara baksınlar. Şu anda Ankaragücü’nün mevcut oynayan futbolcularına ve devlete 31 Temmuz itibariyle bir kuruş borcu yok. Ne vergi, ne SSK borcu var. Maalesef bunlar konuşulmuyor ancak ilgisiz bahisler konuşuluyor. Biz kulübün geleceğini kurtarmaya çalışıyoruz. Öbür büyük kulüplere, Anadolu kulüplerine baksınlar, hepsinin önemli borçları var. Biz devletin çıkarttığı maddeden yararlanarak idare konseyi arkadaşlarımız elini taşın altına koyarak şu anda Ankaragücü’nün devlete bir kuruş borcu yok. Geçmişte oynayan futbolculara çok az bir borcumuz var. Eylül sonu itibariyle kulübün geçmiş futbolculara, menajerlere, bonservisleri hepsi ödenmiş olacak” sözlerini kullandı.

“ANKARAGÜCÜ EMİN ADIMLARLA GİDİYOR”

Herkesin sportif muvaffakiyete odaklanması gerektiğini belirten Koca, “3 sene evvel bilet aldığımız futbolcular Ankaragücü’ne gelmezken, artık dünyanın her yerinden Ankaragücü’ne futbolcu gelmek istiyor. Morutan, Ankaragücü’nde oynamak için öbür teklifleri kabul etmedi. Avrupa’da 2 kulüp teklif etti, biz biliyoruz. Hem Galatasaray’ın hem de Ankaragücü’nün kaidelerine uygun bir kontrat ile bu futbolcuyu transfer ettik. Bu futbolcunun yıldızı parlarsa, Ankaragücü de Galatasaray da buradan ekonomik katkı alacak. Birtakım kanallarda kimi yorumcular sadece rating uğruna her türlü iftirayı ve spekülasyonu söyleyerek kamuoyunu yanıltıyorlar. Bunları konuşanlara ben meydan okudum, gelsinler, emin oldukları birini getirsinler ben mukaveleyi göstereceğim. Pekala benim dediğim doğruysa ne yapacaklar? Üzerlerine düşen istifa etmeleri. Onlar açıklama yaparken ağır reaksiyon vermemizi bekliyorlar. Dava ediyorlar, etik olmayan olaylarla karşılaşıyoruz. Buna müsaade etmeyeceğiz. Ankaragücü emin adımlarla gidiyor” diye konuştu.

Share this content:

Yorum gönder