×

Altın yatırımcısının gözü Fed kararında

Altın ABD’de bankaların istikrarına ait yenilenen telaşlar ve karamsar ABD ekonomik bilgilerinin inançlı liman talebini artırmasıyla Salı günü yüzde 1,7 ile bir ayın en büyük yükselişini yaşaması sonrası yeni süreç gününde yatay bir görünüm sergiledi.

Değerli metal, Şubat ayının sonundan bu yana yüzde 10’dan fazla yükselişinin akabinde 2 bin dolar eşiğinin üzerinde süreç görüyor.

ABD’de bölgesel bankalarda artan satışlar inançlı varlıklara yönelik talebi desteklerken ABD boş iş konumları Mart ayında beklentilerin üzerinde düştü ve işte çıkarmalar arttı.

Yatırımcıların daha inançlı varlıklara yönelmesi tahvil getirilerinin de düşmesine neden oldu.

Öte yandan ABD’de hala çözülemeyen borç tavanı sorunu, yatırımcıların, giderek daha kırılgan hale gelen ekonomini ziyan göreceği ve altının cazibesini artıracak potansiyel bir temerrüt konusunda da endişelenmesine neden oluyor.

Piyasanın dikkati Çarşamba günü yapılacak ve faiz kararı alınacak FOMC toplantısı öncesinde Fed üzerine ağırlaşmış durumda.

Swap yatırımcılar Fed’in borçlanma maliyetlerini bir mühlet orta vermeden evvel 25 baz puan artırma mümkünlüğünü fiyatlarken daha fazla artışın durdurulmasının faiz getirisi olmayan kıymetli metali desteklemesi bekleniyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya geçtiği bir notta, “Altın, bilhassa ABD Merkez Bankası’nın Haziran ayında yapılacak bir sonraki toplantı için faiz siyasetiyle ilgili tüm seçenekleri masada tutması durumunda dalgalı kalmaya devam edecek” sözlerini kullandı.

ABD ile Çin alakaları de kötüleşmeye devam ederken Asya’nın en büyük iktisadının virüs sonrası toparlanması da yetersiz kalmaya devam ederek inançlı liman arayışını artırıyor.

Share this content:

Yorum gönder