×

“Dünyada hayat pahalılığı bu yıl ‘kriz’ düzeyinde sürecek”

Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) özel bölüm ve kamudan ekonomistlerin iştirakiyle hazırladığı Başekonomistler Görünümü 2023 raporuna nazaran, global ekonomik büyüme ve enflasyona ait öngörüler bölgelere nazaran büyük çaplı değişkenlik gösteriyor.

Ekonomistlerin yüzde 45’i bu yıl global resesyon beklerken, yüzde 45’i bunu ihtimal dışı görüyor.

Çin’de Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasına bağlı olarak en canlı ekonomik aktivitenin Asya bölgesinde görülmesi bekleniyor. Ekonomistlerin yarısı, bu yıl Çin’de ekonomik büyümenin ölçülü, yüzde 43’ü ise güçlü olmasını öngörüyor.

Ekonomistlerin yüzde 93’ü, Doğu Asya ve Pasifik bölgesinde iktisadın en azından ölçülü seviyede büyüyeceğini düşünürken, yüzde 50 ve 75’i sırasıyla ABD ve Avrupa’da zayıf yahut çok zayıf ekonomik büyüme bekliyor.

Enflasyon beklentisi en yüksek Avrupa’da

Ekonomistlerin yüzde 90’ı Avrupa’da, yüzde 68’i ise ABD’de bu yıl enflasyonun yüksek yahut çok yüksek düzeyde kalacağını öngörüyor. Başekonomistlerin üçte ikisine nazaran, Sahra Altı Afrika, Latin Amerika ve Karayipler’de de enflasyon yüksek kalacak.

Araştırmaya katılan ekonomistlerin yarısının Orta Doğu ve Kuzey Afrika için de rekor enflasyon beklemesine rağmen yalnızca yüzde 14’ü Çin’de bu düzeylerin görüleceğini düşünüyor.

Bu kapsamda, ekonomistlerin yüzde 79’una nazaran merkez bankaları enflasyonu yönetmek ve bankacılık dalında istikrarı sağlamak ortasında bir istikrar kurmakla karşı karşıya kalırken, yüzde 82’si, finansal istikrar kaygıları nedeniyle faiz artışlarının yavaşlamasını bekliyor.

Diğer yandan, ekonomistlerin yüzde 76’sı, merkez bankalarının enflasyonu hedeflenen düzeylere indirme konusunda zorlanacağı görüşünde.

Enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi nedeniyle ekonomistlerin yüzde 76’sı, hayat pahalılığının birçok ülkede “kriz” düzeyinde süreceğini, bilhassa gelişmekte olan ülkelerde bu durumun “akut” bir sorun olacağını kestirim ediyor.

Yeni banka iflasları görülme ihtimali yüksek

Küresel finans sisteminde son periyotta yaşanan banka iflasları ve türbülansa karşın ekonomistlerin yüzde 69’u bu gelişmelerin kısıtlı tesir yapacağını düşünüyor.

Ancak ekonomistlerin yüzde 67’si, bu yıl yeni banka iflasları ve “ciddi finansal sorunların” yaşanma ihtimalini epey yüksek görüyor.

Ekonomistlerin yüzde 80’ine nazaran ise iş dünyası finansman bulmakta zorlanacak ve yatırımlarda düşüş yaşanacak.

DEF Genel Müdürü Saadia Zahidi, rapora ait değerlendirmesinde, raporun mevcut ekonomik gelişmelerin yarattığı meçhullüğü ortaya koyduğunu belirterek, “İşgücü piyasaları şimdilik dirençli görünüyor lakin büyüme sakin kalmaya devam ediyor. Global tansiyonların derinleştiği ve birçok ülkede hayat pahalılığının yüksek seyrettiğini görüyoruz. Bu bulgular, kısa vadeli global siyaset uyumuna, uzun vadede ise sürdürülebilirlik ve dayanıklılığı sağlamlaştıracak yeni bir büyüme planı için acil iş birliği muhtaçlığını teyit ediyor” tabirlerini kullandı.

Share this content:

Yorum gönder