×

AB, Rusya’ya yeni yaptırım hazırlığında

AB Komitesi Başsözcüsü Eric Mamer, Brüksel’de düzenlenen günlük basın toplantısında, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketi hazırlıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

Mamer “AB Komitesi’nin 11’inci yaptırım paketi teklifini üye ülkelere gönderildiğini teyit ediyorum” dedi ve bu kademede üye ülkelerin paket içeriğini değerlendireceklerini belirtti.

Mamer, yeni yaptırım paketine ait ayrıntıları şimdi paylaşamayacağına işaret ederek, bu pakette yaptırımların uygulanması, aktifliği ve delinmesinin önlenmesine odaklanacaklarını vurguladı.

“Paket, Rusya’ya yapılan ihracata ve bunun nasıl ele alınması gerektiğine bakacaktır” diyen Mamer, Rusya’nın kısıtlanan eserleri öteki ülkelerden ithal etmesini önlemek istediklerini tabir etti.

Mamer, bu evrede yeni yaptırım paketinin çarşamba günü, üye ülkelerin AB Kurulu’ndaki Daimi Temsilciler Komitesi’nde (COREPER) ele alınmasını beklediğini söyledi.

Avrupa basına nazaran, AB’nin yeni yaptırım paketi teklifinde Rusya’ya askeri gayeyle kullanılabilen ekipmanları tedarik ettiği gerekçesiyle 7 Çinli firma da bulunuyor.

AB, şimdiye kadar, Rusya’ya yönelik 10 yaptırım paketini hayata geçirdi. Bu çerçevede, Rusya’ya yönelik ticaret, finans, petrol ve kömür de dahil güç, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks eserler ile altını da içeren geniş yelpazeye yayılmış kısıtlamalar uygulandı. Binin üzerinde kişi ve 200’e yakın kurumun mal varlıkları donduruldu.

Share this content:

Yorum gönder