×

AB’de Rus doğalgazı yerine yeşil güç alternatifi

Oxford Üniversitesi Smith İşletme ve Etraf Okulu’na bağlı Oxford Sürdürülebilir Finans Kümesi tarafından hazırlanan yeni bir rapora nazaran, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş sonrası AB, 2028’e kadar Rus gazına bağımlılığını ortadan kaldırmak için acil tedbirler paketi olan RePowerEU planını uygulamaya koydu.

AB’nin 2028’e kadar Rus gazına bağımlılığını sonlandırabilmesi için ise 811 milyar euro sermayeye gereksinim duyuluyor.

Bu toplam, Avrupa Yeşil Mutabakatının bir modülü olarak pak güç için planlanan 299 milyar euroluk harcamayı ve yenilenebilir güç ve ısı pompaları için gereken 512 milyar euroluk ek yatırımı içeriyor.

Rapordaki hesaplamaya nazaran, 512 milyar euroluk ek yatırımın yaklaşık yüzde 90’ının gelecek 30 yılda gaz satın alma gereksinimini ortadan kaldıracağı ve böylelikle yatırımların geri dönüşünün sağlanacağı öngörülüyor.

Güneş ve rüzgar gücü ihaleleri iyileştirilmeli

Temiz güçte gereksinim duyulan bu yatırımların hayata geçirilebilmesi için yenilenebilir güç kaynaklarının ve ısı pompalarının büyük ölçekli kurulumunu sağlamak için kamu ve özel fonların mevcut olması, şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar gücü ihalelerinin güzelleştirilmesi ve müsaade süreçlerinin kolaylaştırılması, çatı üstü güneş panellerinin süratle yaygınlaştırılması, yalıtım ve ısı pompalarının kurulumuna yönelik takviyenin artırılması öneriliyor.

Oxford Sürdürülebilir Finans Kümesi Geçiş Devri Finans Araştırmaları Lideri Gireesh Shrimali, rapora ait değerlendirmesinde, Rus gazından pak güce geçişin birçok faydayı beraberinde getireceğini belirterek, “Doğal gazın rüzgar ve güneş gücüyle ikame edilmesi, gelecekte gaz için ödeme yapma gereksinimini ortadan kaldırıyor. AB, fiyatları ve arzı değişken olan bir fosil yakıtın ithalatına bağımlılığı ortadan kaldırarak, güç güvenliği tasalarını hafifletebilir, güç maliyetleri yoluyla hayat pahalılığı krizini ele alabilir ve net sıfır emisyona ulaşma ve iklim kriziyle gayret etme maksatlarını ilerletebilir.” sözlerini kullandı.

AB, 2023’ün birinci 4 ayında Rusya’ya gaz için 5 milyar euro ödedi

Avrupa İklim Vakfı Üst Yöneticisi Laurence Tubiana yenilenebilir güç kaynakları ve güç verimliliğinin kıymetli Rus gazından uzaklaşmak için ekonomik, inançlı ve etik bir yol olduğunu aktararak, “Avrupa’nın en büyük gaz ithalatçıları olan Almanya, İtalya ve Fransa’nın siyasi başkanları, Rusya’nın savaş uğraşlarını baltalayarak vatandaşları için ucuz, inançlı ve pak yenilenebilir güçten faydalanmalıdır” tabirini kullandı.

Enerji ve Pak Hava Araştırma Merkezi (CREA) Baş Analisti Lauri Myllyvirta da AB’nin Rusya’dan ithal ettiği gaz ölçüsünün savaş öncesine kıyasla dörtte üç oranında azaldığı bilgisini paylaşarak, şunları kaydetti:

“Ancak bu gazın büyük bir kısmının öteki ülkelerden ithal edilmesi, AB’nin güç arzını gelecekteki jeopolitik ve arz şoklarına karşı savunmasız bırakıyor ve iklim değişikliğini körüklemeye devam ediyor. Rusya’dan LNG ve boru çizgisi gazı ithalatı düşük düzeylerde de olsa devam ediyor: CREA, AB’nin 2023’ün birinci dört ayında Rusya’ya gaz için 5 milyar euro ödediğini iddia ediyor. Bu rapor, ithal gazı pak güçle ikame edecek tahlillerin yalnızca var olmakla kalmayıp, uzun vadeli, kıymetli LNG kontratları imzalamak yahut yeni fosil altyapısına yatırım yapmakla kıyaslandığında ekonomik açıdan da elverişli olduğunu gösteriyor.”

Share this content:

Yorum gönder