×

Almanya fabrika siparişlerinde pandemiden beri en büyük düşüş

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Mart ayına ait fabrika siparişleri süreksiz bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, ülkede, yurt içinde üretilen eserler için siparişler, Mart’ta bir evvelki aya kıyasla yüzde 10,7 azaldı.

Destatis, Mart’ta fabrika siparişlerinin Kovid-19- salgınının tepe yaptığı Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşü gösterdiğini belirtti.

Fabrika siparişlerine ait piyasa beklentisi, aylık bazda yüzde 2,2 azalması tarafındaydı. Şubat 2023’te kelam konusu siparişler yüzde 4,5 artmıştı.

Destatis açıklamasında, raylı araçların, uçakların, uzay araçlarının ve askeri araçların imalatı üzere başka araç imalatında Mart ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 47,4 düşüşün Mart 2023’teki fabrika siparişlerindeki düşüşe kıymetli katkı sağladığı vurgulandı.

Almanya’da Mart’ta yurt içi toplam siparişler, aylık bazda yüzde 6,8 ve yabancı siparişler yüzde 13,3 düştü. Kelam konusu devirde Euro Bölgesi’nden yeni siparişler Şubat ayına nazaran yüzde 10,8 ve başka ülkelerden Almanya’ya gelen siparişler yüzde 14,8 azaldı.

Ülkede Mart’ta orta malı üreticilerinin siparişleri aylık bazda yüzde 7,5, sermaye malı siparişleri de yüzde 14,1 düşüş gösterdi. Tüketim malı üreticilerinin siparişleri ise yüzde 1,1 arttı.

Share this content:

Yorum gönder