×

BoJ/Ueda: Fiyat amacına ulaşıldığında getiri eğrisi denetimi sona erecek

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Kazuo Ueda Salı günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının getiri eğrisi denetim siyasetini sonlandıracağını ve akabinde enflasyonun yüzde 2 maksadına sürdürülebilir bir biçimde ulaşması için beklentiler yükseldiğinde bilançosunu küçültmeye başlayacağını söyledi.

Parlamentoda konuşan Ueda, Japonya iktisadının toparlandığını ve enflasyon beklentilerinin yüksek düzeylerde kaldığını söyledi.

BOJ lideri, “Enflasyon beklentileri de dahil olmak üzere trend enflasyonunda birtakım olumlu işaretler görüyoruz. Enflasyonu sürdürülebilir ve istikrarlı bir biçimde yüzde 2 maksadımıza ulaştığımızı öngörebildiğimizde, getiri eğrisi denetiminden vazgeçeceğiz ve akabinde bankanın bilançosunu küçültmeye geçeceğiz” dedi.

Getiri eğrisi denetimi (YCC) altında, BOJ, fiyat gayesini kalıcı bir biçimde tutturma gayretlerinin bir modülü olarak, yüzde -0,1’lik kısa vadeli bir faiz oranı maksadı belirledi ve 10 yıllık tahvil getirisini sıfır civarında tuttu.

Enflasyonun BOJ’un maksadını aşmasıyla piyasalar, Ueda’nın piyasa fiyatlarını çarpıttığı ve banka karlarını düşürdüğü için kamuoyunda eleştirilen YCC’yi yakında etaplı olarak kaldıracağına dair spekülasyonlarla dolu.

Ueda, enflasyondaki son artışın güçlü iç talepten çok artan ithalat maliyetlerinden kaynaklandığı görüşüyle tekraren faiz artırımını reddetti.

Ancak Ueda’nın geçen ay lider olmasından bu yana yapılan birinci toplantıda BOJ, faiz oranlarını “mevcut yahut daha düşük seviyelerde” tutma taahhüdünde bulunan bir siyaset kılavuzunu kaldırdı.

Share this content:

Yorum gönder