×

Global piyasalarda resesyon tasaları hafifledi

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin resesyon telaşlarını hafifletmesiyle yeni haftaya pay senetleri olumlu başlarken dolar gelişmiş ülke para ünitelerine karşı gerileyişini sürdürüyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Çin payları öncülüğünde yükselişini üçüncü güne taşıyor. Asya Borsaları da çoğunlukla artıda. Bankacılık paylarında yaşanan çalkantı sırasında tatilde olan Japon endeksleri ise gecikmeli fiyatlamayla olumsuz ayrışıyor.

ABD vadelileri ise cuma günkü süratli yükselişlerin akabinde yeni haftaya yatay seyirle başlıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi beşinci süreç gününde de kayıp yaşayarak yüzde 0,1 kıymet kaybediyor.

Geçtiğimiz hafta 15’er baz puana kadar iniş-çıkışların görülebildiği ABD tahvilleri ise haftaya sakin başlıyor. ABD 2 yıllık tahvil getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 3,92 düzeyinde. Cuma günü sert gerileyen spot altının onsu yüzde 0,4 yükselişle toparlanıyor ve 2 bin 24 dolardan alıcı buluyor.

Yellen’dan anayasal kriz uyarısı

Haziran ayının yaklaşmasıyla birlikte ABD’de borç tavanı krizi yeniden kapıya dayanırken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bu krizi çözmede anahtarın ABD Kongresi’nde olduğunu söyledi.

Pazar günü ABC televizyonuna konuşan Yellen, ABD’nin yeni bir temerrüt tehlikesinden kaçınması için Kongre’nin borç tavanını artırması dışında düzgün bir alternatif olmadığını söyledi. Yellen “ABD Liderinin tahvil ihracı adımını atması noktasına gelmemeliyiz. Bu, anayasal bir krize yol açar” tabirlerini kullandı.

Bazı ekonomist ve hukukçular Kongre’de borç tavanı sorunun çözülmemesi durumunda ABD Anayasası’nın 14. değişikliğine atıfta bulunarak liderin borçlanma aracı ihraç edebileceğine dikkat çekmişti. Yellen bu kelamlarıyla bu seçeneğe karşı olduğunu lisana getirmiş oldu. 31,4 trilyon dolarlık borç tavanı konusunda Biden idaresi ve Cumhuriyetçiler anlaşamıyor. Cumhuriyetçiler gelecekte harcamaların kısılması kelamı verilmesi durumunda borç tavanı artışına müsaade vereceklerini söylüyor.

Share this content:

Yorum gönder