×

Samsung, akıllı telefon sevkiyatlarında Apple’ı geçti

HANDE BERKTAN

Akıllı telefon pazarında, devler ortasındaki rekabet tüm süratiyle devam ediyor. Güney Koreli elektronik devi Samsung, akıllı telefon pazarında devam eden daralmaya karşın 2023’ün birinci çeyreğinde akıllı telefon sevkiyat hacimlerinde yüzde 1’lik bir farkla Apple’ı geride bıraktı. 2023 birinci çeyrek sonuçlarına nazaran Samsung, Apple’ın 58 milyonluk sevkiyat hacmini az farkla geride bırakarak, toplam 60,6 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi.

Akıllı telefon pazarı 2023’ün birinci çeyreğinde yüzde 7 geriledi

Teknoloji pazarı araştırma firması Counterpoint’e nazaran genel akıllı telefon pazarının yıllık yüzde 14’lük ve çeyreklik bazda yüzde 7’lik bir düşüşle 2023’ün birinci çeyreğinde toplam 280,2 milyon sevkiyat ünitesiyle sonuçlandığını bildirdi.

Samsung sevkiyatta Apple’ı geçmesine rağmen kârlılıkta geride kaldı

Eşzamanlı olarak, gelirler yıllık bazda yüzde 7’lik bir düşüş yaşadı ve 104 milyar dolarla rekor düşük düzeye geriledi. Samsung, sevkiyat hacimlerinde liderliği ele geçirirken, Apple işletme kârı açısından birinci çeyrekte hakimiyetini sürdürdü ve Samsung’a karşı yüzde 72’lik kıymetli bir liderliği garantiledi. Counterpoint, iPhone üreticisinin ayrıyeten Güney Koreli rakibine nazaran önemli bir avantaj elde ederek pazarın gelirinin yarısını elde ettiğini açıkladı.

Counterpoint Araştırma Direktörü Jeff Fieldhack yaptığı açıklamada “Apple’ın başarılı performansı müşteri tabanının kalıcı sadakatinden kaynaklanıyor. Şirketin gelişen ekosistemi, tüketicileri daha ucuz alternatifler aramaktan caydırıyor. Apple, sarsılmaz sadakatin tadını çıkarırken, ekonomilerdeki ve başka dalgalanmaları rakiplerinden daha güzel atlatabiliyor.” dedi.

Counterpoint Analisti Tarun Pathak, pazara dair “Akıllı telefon pazarını etkileyen kalıcı meselelerin yakın vakitte ortadan kalkması pek mümkün görünmüyor. Ayrıyeten OPEC ülkelerinin son devirde petrol üretimini kısma kararı alması enflasyon oranlarının yükselmesine ve tüketicilerin harcama gücünün düşmesine neden olabilir. Sektör çapındaki gerileme, akıllı telefon pazarındaki çok sayıda büyük oyuncunun mali sonuçları üzerinde gözle görülür bir tesire sahip oldu” şeklinde konuştu.

Share this content:

Yorum gönder