×

Düşük kodlu platformlar, 2025’de 47 milyar dolarlık pazara ulaşacak

ABD’li teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner’ın Teknoloji Eğilimleri Raporu Sonuçlarına nazaran 2026 yılında şirketlerin yüzde 80’ni, gereksinim duydukları yazılımları, düşük kodlu platformlarda gerçekleştirecek. Bu platformların, 2025 yılında 47 milyar dolarlık pazar oluşturması bekleniyor.

BloombergHT’nin sorularını yanıtlayan Kuika İdare Heyeti Lideri Süreyya Ciliv, “Yapay zeka tabanlı düşük kod platformu, dijital dönüşüm sürecindeki şirketler için çok değerli ve güçlü bir araç. Şirketlerdeki bireyler, küçük departmanlar, iş üniteleri her yazılımı, merkezi bilgi süreç departmanlarından beklemek yerine, düşük kod platformuyla inovatif yazılımları kendileri yapabiliyor. Bizim geliştirdiğimiz, yapay zeka tabanlı düşük kod platformla, gereksinim duyulan yazılımlar, bugüne göre 10 kat süratle yapılabiliniyor” dedi.

Süreyya Ciliv, platformun şirket çalışanlarının yetkinliklerini artırması konusundaki ehemmiyetini “Şirketlerin süratle ve yürekle, küçük projelerle başlayarak, çalışanlarına bu yeni ve değerli yetenekleri kazandırması en büyük rekabet avantajı olacak. Süratle dijitalleşen, akıllı, eş vakitli, makine öğrenmesi, yapay zeka ve optimizasyon yazılımları ile müşterilerine en güzel tecrübesi ve kıymeti sunan şirketler kazanacak” biçiminde paylaştı.

Düşük kod geliştirme platformları, kodlamayı bilmeyen yahut süratli geliştirme yapmak isteyen bireyler için geliştirilen yapay zeka tabanlı yazılım araçları. Bu platformlar, puzzle modüllerinin birleştirilmesi üzere yazılım geliştirmeye imkan tanıyor.

“Sanayi şirketleri, düşük kodlu yazılım platformlarını talep ediyor”

Ciliv “Yazılım geliştirme süreçleri uzun ve değerli, öteki yandan yazılımcı sayısı yetersiz. Yazılım geliştirmedeki uzun süreçler, tekrarlanan gayretler, kaynak israfı ve müşterilerde kullanılmayan yazılımlara neden oluyor. Bu platformla şirketlerde, bir departmanı kod yazabilir hale getiriliyor. Bu yazılım platformu, iş süreçlerine entegre edilince şirket yöneticileri bilgi süreç departmanlarını daha katma kıymetli işlere yönlendirebiliyor. Yüklü olarak sanayi şirketlerinde mevcut takımlara yazılım yetkinliği sağlıyor, start-up’ları, yazılım tahlillerimizle destekliyoruz” dedi.

“Şirketleri dijital dönüşümü sağlayan ekonomiler kazanacak”

Kuika İdare Şurası Lideri Süreyya Ciliv teknoloji dünyasındaki gelişmelerin iş dünyası üzerindeki tesirlerine dair görüşlerini “Global iktisatta muvaffakiyet için en kıymetli strateji, dijitalleşmeyi ve inovasyonu şirketlerinizin dört bir yanına yayarak, müşterilerinize daha çok odaklanıp, yakınlaşıp, onlara daha fazla kıymet katmak ve rekabete karşı fark yaratmaktır. Bunu süratle yapanlar ekonomiler, şirketler kazanacak” halinde açıkladı.

Üniversitelerin müfredatlarında ve akademilerde sertifika programlarında yapay zeka tabanlı yazılım derslerinin olması gerektiğini ehemmiyetle vurgulayan Süreyya Ciliv “düşük kodlu ve kodsuz yazılımların, üniversitelerin eğitim müfredatlarına girip, ders olarak görülmesi, genç girişimcilere, şirketlere, iş süreçlerinde standartizasyon ve rekabet üstünlüğü sağlayacaktır” dedi.

Share this content:

Yorum gönder