×

Petrol Çin ve ABD enflasyonlarıyla toparlandı

Petrol yatırımcıların dünyanın en büyük iki ekonomisindeki enflasyonun tarafını ve yaşanan arz kesintilerinin değerlendirmesiyle yükseldi. Bu, son beş seansta dördüncü yükseliş oldu.

ABD ham petrolü, üç seanslık yükselişi takiben Çarşamba günü yüzde 1,6 düşmesi sonrası 73 doların üzerine yükseldi. ABD enflasyonu Nisan’da yumuşama işaretleri gösterirken Fed’in agresif mali sıkılaştırma kampanyasını durdurması için alan sağladı. Çin’de de Perşembe günü gelen bilgiler sıfıra yakın bir fiyat artış suratına işaret ederken mümkün daha fazla siyaset teşvikine kapı açtı.

Kanada’dan tedarik edilen ham petrol, Alberta’nın birçok bölgesine yayılan orman yangınlarından etkilenerek azalmasına neden oldu.

Irak petrol ihracatına devam etmek için Türkiye’yi beklediğini açıkladı

Orta Doğu’da ise Irak uzun müddettir durmuş olan Ceyhan Boru Çizgisi üzerinden gerçekleştirilen ihracat için Türkiye’yi beklediğini açıkladı.

Petrol, bu devirde durdurulabileceği konuşulan Fed’in sıkılaştırma patikası hakkındaki tasalar ve ABD’de muhtemel bir resesyona dair tasaların OPEC+’nın üretim kesintisi kararı ve ABD’nin stratejik rezervlerini doldurma planı üzere faktörlere ağır basmasıyla bu yıl boyunca zayıflamıştı.

Kotak Securities Emtia Araştırma Lideri Ravindra Rao, “Çin’in son enflasyon bilgileri sistemsiz toparlanma işaretleri gösterdi. Bununla birlikte Irak ve Kanada’da yaşanan tedarik kesintileri fiyatlar için taban sağladı” değerlendirmesinde bulundu.

Fed’in sıkılaştırma döngüsünü askıya almayı seçmesi durumunda bunun doları zayıflatabileceği ve ABD para ünitesi cinsinden fiyatlandırılan emtiaların cazibesini artırabileceği bedellendiriliyor.

Öte yandan Çarşamba günü yayımlanan ABD ham petrol piyasası raporu karışık bir tablo sundu. Ülke çapındaki ticari ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 3 milyon artarken kritik kıymete sahip Cushing, Oklahoma’daki depolarda stoklar da artıyor.

Share this content:

Yorum gönder