×

Fed/Barr: Bankalar daha agresif formda denetlenecek

Fed üst seviye düzenleyici yetkilisi Salı günü Kongre’ye verdiği demeçte, Fed’in bu yaz bankalar için sermaye kurallarını sıkılaştırma planını açıklayacağını ve denetçilerin son vakitlerde yaşanan banka iflaslarının akabinde bankaların daha agresif bir biçimde denetlenmesini sağlayacağını söyledi.

Fed Kontrolden Sorumlu Lider Yardımcısı Michael Barr, kurumun 100 milyar doları aşan varlığa sahip daha büyük bölgesel bankalar için kural değişikliklerini “dikkatlice değerlendirdiğini” söyledi.

Fed’in sermaye ve likidite kurallarını elden geçirme planını bu yaz devrinde ortaya koymayı beklediğini ve bunun bankacılık düzenleyicileri için savlı bir kuralların yine yazılma sürecini başlatacağını söyledi.

Yeni düzenleme daha katı kurallar içerecek

Bu atağın, sermaye düzeylerini dikkate alırken defterlerinde gerçekleşmemiş ziyanları hesaba katmalarını zarurî kılmak da dahil olmak üzere, bu büyük bankalar için daha katı kurallar içerebileceği bedellendiriliyor. Bu tıp bankalar, daha evvel Trump idaresi altında gevşetilmiş kurallara sahipti.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının global bankacılık paylarında bir düşüşü tetiklemesinin ve krizin yayılma tasalarını tetiklemesinin akabinde banka denetçileri ağır bir inceleme altında olduğu belirtiliyor.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Ünitesi Denetçi Ofisi’nden üst seviye yetkililer de Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi önünde tabir verdi.

Öte yandan yetkililer, iflaslarla ilgili kendi raporlarının denetçilerin kimi problemlerin farkında olduklarını lakin bunları ele alacak kadar süratli hareket etmediklerini göstermesi sonrası, daha sert bir duruş sergilemeye ve denetçileri daha agresif olmaya teşvik etmeye kelam verdiler.

“Temel sorun denetçilerin geç hareketmesiydi”

FDIC Lideri Martin Gruenberg, “Temel sorun, inceleme vazifelilerinin problemler belirlendiğinde uyumluluğu zorlama konusundaki başarısızlığıydı” dedi.

Barr, bilhassa Fed’in, düzenleyiciler tarafından kapatılmadan saatler evvel Silicon Valley Bank’ta yönetici ikramiyelerinin ödenmesini araştırdığını ve bunu “çirkin” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Ancak komitedeki Cumhuriyetçilerin, yetkilileri yeni kurallar yazmak yerine mevcut araçlarını daha verimli kullanmayı düşünmeye çağırdığı bildirildi.

Panele başkanlık eden Temsilci Patrick McHenry, “Bu krizi, yenilikçilerin sermaye ihtiyaçlarını artırma ve bankalara daha fazla düzenleme getirme konusundaki uzun müddettir devam eden önceliğini haklı çıkarmak için kullandınız” dedi.

Salı günkü duruşma, FDIC’nin iflas etmiş First Republic Bank’ı bu ay JPMorgan Chase & Co’ya satmayı kabul etmesinden bu yana, düzenleyicilerin birinci defa Kongre huzuruna çıkmaları oldu.

Eski SVB CEO’su Greg Becker de Salı günü farklı bir panelde tabir verdi. Hazırlanan sözünde, süratli faiz oranlarındaki artışların ve toplumsal medyanın körüklediği söylentilerin firmasını batıran “benzeri görülmemiş” bir banka saldırısına yol açtığını söyledi.

Share this content:

Yorum gönder