×

İBB’nin Feshane’deki rezil standına soruşturma… ‘Biz yaptık’ diyen çıkmadı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Feshane’de müstehcenlik ve sapkınlık içeren figür, heykel ve fotoğraflarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi hakkında soruşturma başlattı. Artistanbul Feshane’de “Ortadan Başlamak” ismi altında gerçekleştirilen stantla ilgili “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme yahut aşağılama” cürmünden soruşturma açıldığı öğrenildi.

REZALETİN SORUMLUSU KİM?

Yesevi Alperenler Teşkilatı Derneği’nin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı, İBB Kültür AŞ yetkilisinin ifadesine başvurdu. Lakin İBB’den tuhaf bir karşılık geldi. DHA’nın haberine nazaran Kültür AŞ yetkilisinin, Ortadan Başlamak isimli stant konusunda mesuliyetinin olmadığını söylediği kaydedildi.

Bunun üzerine savcılığın, kelam konusu standın tertip ve düzenlenmesinden sorumlu şahısların tespit edilmesi için İBB Genel Sekreterliğine yazı gönderdiği bildirildi.

__________________

İBB’nin AK Parti devrinde “Tasavvuf Müzesi” olarak tadilatı başlanan Feshane-i Amire binasındaki çalışmalar, 2019 yılında CHP’nin idaresi ele geçirmesi üzerine farklı bir alana evrildi. CHP’li Ekrem İmamoğlu idaresi, 22 Haziran 2023’te Feshane’yi “Art İstanbul Sanat Merkezi” ismi altında açtı.

İmamoğlu’nun seçildiği birinci yıl “bölgenin ruhuna uygun etkinlikler yapılacağını” söylediği Feshane’deki birinci icraat “Ortadan Başlamak” isimli stant düzenlenmesi oldu.

Sergide LGBT propagandası, dini pahaları aşağılayan ifadeler, İngilizce mahyalı cami önünde dansözler, cinsel bağlantı çizimlerinin bulunduğu tablolar, ucube ve çıplak heykeller, polis düşmanlığı içeren görseller, satanizm sembolleri, sosyalizm/komünizm övgüsü üzere içeriklere yer verildi.

Rezil stantla ilgili toplumun her katmanından reaksiyon gelmiş ve Feshane önünde 2 kez protesto hareketi gerçekleştirilmişti.

Share this content:

Yorum gönder