×

İngiltere ve İsviçre’den yeni özgür ticaret mutabakatı atağı

İngiliz hükümetinin açıklamasına nazaran, İngiltere’nin Memleketler arası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch, bugün müzakereleri başlatmak üzere İsviçre’ye gidiyor.

Müzakereler, İngiltere’nin 53 milyar sterlinle 10’uncu büyük ticaret partneri olan İsviçre ile ticaret hacmini artırmak için “güncellenmiş ve modern” bir hür ticaret muahedesinin oluşturulmasına odaklanacak.

İki ülke ortasında ticaret hacmini artırmak için finans piyasaları, hizmet dalı, gelişen teknolojiler, bilgi inovasyonu ve dijital ticaret öne çıkacak.

İsviçre’nin ithalat talebinin 2050’ye kadar yüzde 78 artması beklenirken, yeni hür muahedesiyle Birleşik Krallık’ın İsviçre’ye ihracat yapan işletmelerin vergilerini yıllık 7,4 milyon sterlin azaltacağı ve mutabakatın 14 bin işletmeye katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Badenoch, bugün başlayacak müzakerelere ait değerlendirmesinde, İngiltere’nin hizmet bölümü ihracatının geçen yıl 397 milyar sterlinle rekor düzeye ulaştığını belirterek, yeni mutabakatla iki ülke ortasında hizmet kesimi ihracatı başta olmak üzere öteki alanlarda ticaret hacminin artacağını bildirdi.

Share this content:

Yorum gönder