×

Rusya: Dondurulmuş 37 milyar dolarlık varlığı geri aldık

Rusya Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina, başşehir Moskova’da düzenlenen “Rusya Borsası” isimli aktiflikte yaptığı konuşmada, Rusya’nın Batılı ülkelerde dondurulan varlıklarına ait çeşitli senaryoları değerlendirdiklerini söyledi.

Varlıkları dondurulan Rus şirketlerinin kimileri için çeşitli önlemleri devreye aldıklarını aktaran Nabiullina, “Ancak dondurulan varlıklarla toplu bir biçimde (Rusya’da dondurulan varlıklarla) değiş tokuş yapılması siyasi bir mevzu ve tüm tarafların onayı gerekiyor. Bunun yakın gelecekte olabileceğini düşünmüyorum” dedi.

Nabiullina, Rus şirketlerinin dondurulmuş yaklaşık 3 trilyon ruble (yaklaşık 37,5 milyar dolar) pahasında varlıklarını geri almayı başardıklarını da söyledi.

Yaptırımlar nedeniyle Rus finans dalının daha kapalı bir hale geldiğini belirten Nabiullina, “Mecburen daha kapalı hale geldik. Lakin mevcut şartlarda hem dost ülkelerden hem de dost olmayan ülkelerden yatırımcıları çekebilmek için Rus finans kesiminin global piyasalarla bağını mümkün mertebe muhafazamız gerekiyor” diye konuştu.

Share this content:

Yorum gönder