×

Ankara’da savaş uçağının yakıt tankı neden düştü?

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, dün Ankara semalarında uçan F-4 savaş uçağından kopan yedek yakıt tankının Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) Genel Müdürlüğü’nün açık otoparkına düşmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Karakuş, F-4 uçaklarının yalnızca Eskişehir’de uçtuğunu ve TEKNOFEST için Ankara’ya geldiğini belirterek, 6-7 gün açık alanda bulunan uçağın kalkışından sonra bu türlü bir olay gerçekleştiğini söyledi.

Olayda yakıt tankının bırakılması için düğmeye basılmadığını kaydeden Karakuş, “Düğmeye basılmış olsa 2 tank birden düşerdi. Yalnızca tek tank düştüğü için bir kısa devre olmuş demektir. Bu harici yakıt tankları, daha uzak menzile gitmek için kullanılan yedek tanklardır. Evvelce çok daha fazla yakıt tankı düşmesi olayıyla karşılaşıyorduk zira uçaklar dışarıda bekliyordu. 1970’lerden sonra uçak sığınakları yapıldı. Uçakların uçuştan sonra gelip girdiği yer, uçuşa giderken girdiği yer sığınaktır. Toz bulutlarının elektronik sistemlere ziyan vermemesi için uçuşa kadar sığınakta bırakılır. Bu olayda da yağmur yağması kelam konusu. Kalkıştan evvel düşmemesinin sebebi G yememiş olması. Uçak ne tarafa gitmesi gerekiyorsa dönüşle birlikte çekiş yaparsınız. Çekişle de yer çekiminin artışı olur. Burada rastgele bir kasti hareket yok. Kısa devre yaptığında bu tank bizatihi düşmüştür” diye konuştu.

‘HASARI TSK ÖDER’

Bu ve gibisi durumlarda karşılaşılan zararın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ödendiğini söyleyen Karakuş, “Bir kısmı diyor ki, ‘Yok efendim sigortası var mı araçların, sigorta öder.’ Sigortanın havadan düşen bir kesime karşı ödeme sorumluluğu var mı? Bu türlü şeyler zahmet yaratmasın diye bunları büsbütün Silahlı Kuvvetler öder. Diyelim ki bir uçak düştü, 200 dönüm buğday tarlası yandı. Bu olmadı mı? Oldu. Kentin üzerine düşmeyeyim, kasabanın üzerine düşmeyeyim diye. Hava Kuvvetleri bütün tazminatı öder. Biz bununla çok karşılaştık. Hava Kuvvetleri olarak 15’ten fazla şehidimiz var” dedi.

Ayrıyeten kelam konusu uçağın yakıt tanklarının dolu olmadığını, dolu olması durumunda büyük bir felaket yaşanabileceğini vurgulayan Karakuş, “Bu bahiste Hava Kuvvetlerimiz büyük hassasiyet göstererek yakıtları doldurmamış. Ola ki bu türlü bir şey olursa kaza büyümesin diye. Burada Hava Kuvvetlerinin ihmali var mı diye soranlar var. Amerika Birleşik Devletleri’nin de Miami civarından uzaya gönderdiği uzay mekiği düştü mesela. Neden düştü? Yakıt tankının kırağı buzlanması sebebiyle düştü” ifadelerini kullandı.

Share this content:

Yorum gönder