×

Altay, topluluktan şirketleşme yetkisi aldı

Atatürk Stadı’ndaki Türkiye Aktif Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Konferans Salonu’nda yapılan kongreye 165 kişi katıldı. Kongre divan başkanlığını Yüksek Divan Heyeti Lideri Ahmet Çoker’in yaptığı genel konseye eski liderlerden Ahmet Taşpınar ve Erdinç Altınyeleklioğlu da katıldı. Açık oylama sonucu 78 üye şirketleşmeye “Evet” derken, 61 delege oyunu, “Hayır” olarak kullandı. Böylece idare şirketleşme yetkisini aldı. Bu karara nazaran kulübün futbol şubesi Altay Sportif Faaliyetler Anonim Şirketi ismini alacak. Şirketin yüzde 51 payı kulüpte olup, yüzde 49 payı yatırımcılara açılacak.
Şirket logosu olarak Altay logosu kullanılacak. Şirketin kurucu ortağı Altay Spor Kulübü, sermayesi yasa gereği en az 1 milyon TL olacak. Borsaya arz edilmeyecek şirketin idaresindeki 9 bireyden 6’sı kulüp idaresinden oluşacak. Kulüp lideri şirketin de lideri olacak. Kongrede kulübün marka ve pazarlama haklarının belirlenecek müddet boyunca şirkete kiralanması, futbol şubesinin tüm etkin ve pasifiyle satın alınması yoluyla devralınması, tesislerin dönem sonrasında şirkete kiralanması oylama ile kabul edilmiş oldu.

BAŞKAN DÜNDAR: TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASINDAYIZ

Kulübün gerçekleri göz önüne alındığında tarihi bir dönüm noktasında olduklarını lisana getiren Altay Lideri Ayhan Dündar, “Biz de ‘Futbol grubumuz amatörde oynasın kaldırımda destekleriz’ diye düşünüyorduk. Keşke Altay, spor kulübü statüsünde sürdürülebilecek bir halde olsaydı. Lakin 2 yıldır kulübün içinde büyük ıstıraplarla yaşayan bir Altaylı olarak mevcut kurallarda çok süratli bir biçimde aksiyon alınmadığı takdirde geri gidişin önünü alamadan daha büyük külfetlerle karşılaşacağımızı çok net görüyorum” dedi.

Kaynak yaratılmazsa 1-2 sene daha uğraş edebileceklerini ve futbol grubundaki oyuncu kümesinin büyük çoğunluğunun belirli bir yaşa geldiğini söyleyen Lider Dündar, “Elimizden geleni ortaya koyduğumuzdan kuşkunuz olmasın. Bu sene yönetim edebiliriz fakat çok yakın vakitte transfer tahtası açılmazsa altyapı oyuncularımızın götüreceği yere kadar gidebiliriz. Bu borç yüküyle hangi oyuncuları grupta tutabiliriz? Kulübü peşkeş çekmeyiz. Şirketleşme mevcut koşullarda kaçınılmaz son, tünelden son çıkış. Altay’ın geleceğini Altaylılar tayin edecek” yorumu yaptı.

ESKİ LİDER MARMARA: TESCİL SÜRECİ UZUN SÜRECEK

Şirket ana mukavelesini hazırlayan avukatlar ortasında yer alan Eski Altay Lideri Cihangir Marmara şu yorumlarda bulundu:
“Şirketleşme ana kontratı spor bakanlığı kontrolünden geçip tescil edilmesinden sonra Türkiye Futbol Federasyonu süreci başlayacak. Süreç uzun, en erken devre ortasına yetişebilmesi bekleniyor. Yetişmeyebilir de… Yüzde 49 pay hepimize açık olmalı. Taraftarlar da pay alabilmeli. Bu payın kaç hisseye bölüneceğine idare heyeti karar verecek. Paylar nama yazılı olacak. Kulüple uyuşmazlığı olan ve isimli hatalara karışan bireyler hisse sahibi olamayacak.” 
Şirketleşme yetkisi alındıktan sonra tüzük tadili de genel heyette gerçekleştirildi.

Share this content:

Yorum gönder