×

Twente maçı sonrası Fenerbahçe’nin yıldızına övgü yağdı! ‘Maçın yazgı oyuncu! Tek başına çökertti’

Fenerbahçe, UEFA Konferans Ligi Play-Off’unda en kuvvetli kuralardan birini çekip Hollanda takımı Twente ile eşleşmişti. Lakin Kadıköy’de oynanan birinci maçta 5-1’lik bir galibiyet elde eden Fenerbahçe, Hollanda’daki deplasmana epeyce rahat çıktı.

İlk maçtaki skorun avantajıyla formalite üzere gözüken maç ülke puanı açısından büyük ehemmiyet arz ediyordu. Rakibi Twente’yi Hollanda’da 1-0 yenmeyi başaran sarı-lacivertli temsilcimiz, UEFA Konferans Ligi’nde küme etabına kalmayı başardı.

FENERBAHÇE’NİN BİRİNCİ 11’İ

Fenerbahçe Teknik Yöneticisi İsmail Kartal, birinci maçın 11’ine nazaran 6 değişiklikle alana çıktı. Deneyimli teknik adam; Mert Müldür, Djiku, Ferdi Kadıoğlu, Szymanski, Kent, Batshuayi’nin yerlerine Osayi-Samuel, Serdar Aziz, Becao, Mert Hakan, Cengiz Ünder, Dzeko’ya vazife verdi. İsmail Kartal, Twente maçına şu 11’le çıktı: “İrfan Can Eğribayat, Osayi-Samuel, Serdar Aziz, Becao, Oosterwolde, Fred, İsmail Yüksek, Mert Hakan, Cengiz Ünder, Tadic, Dzeko.”

GALİBİYET GOLÜ DZEKO’DAN

Fenerbahçe’ye galibiyeti getiren golü yeni yıldızı Edin Dzeko, 72. dakikada penaltıdan kaydetti. Süratli atakta cezasına giren Joshua King, rakibinin müdahalesi ile yerde kaldı. Hakem penaltı kararı verirken topun başına geçen Dzeko fileleri havalandırdı.

TÜRK KADROLARI ORTASINDA AVRUPA’DA EN UZUN SERİ

Opta’nın datalarına nazaran Twente’yi 1-0 mağlup eden ve Avrupa kupalarındaki son yedi maçını kazanan Fenerbahce, bu turnuvalarda en uzun galibiyet serisi yakalayan Türk kadrosu oldu. Fenerbahçe’nin Twente’yi toplamda 6-1’lik skorla yenip kümelere kaldığı çabayı Fanatik müellifleri köşe yazılarında kıymetlendirdi.

USTALAR TOPLULUĞU – FAİK ÇETİNER

Fenerbahçe birinci maçtaki 5-1’lik avantajı ile alana çıkarken, karşında sert oynayan agresif ve kazanmaya kurallanmış bir Twente buldu. Konut sahibi çeşidi geçmese bile Fenerbahçe’yi devirmek istiyordu. İsmail Kartal, stoperlere Serdar Aziz ve Becao’yu yerleştirmiş, İrfan Can’ı kulübeye çekmiş, Cengiz Ünder’i alana sürmüştü. Mert Hakan ise formayı tekrar kapmıştı. (Sarı karta abone) Skor avantajından Fenerbahçe oyunu daha çok kendi alanında kabul edip, ani ataklar kovaladı. Birinci 45 dakikada konut sahibi daha çok konum bulan taraftı. Fenerbahçe, Tadic ile girdiği durum dışında rakip kale önünde pek gözükmedi. Agresif ve sert oynayan Twente, birinci yarıda golü bulamadı lakin, Sarı-Lacivertli oyuncuların hudut sistemini bozdu. 45 dakikada Fenerbahçe’nin gördüğü 5 sarı kart(Oosterwolde, Mert Hakan, Serdar Aziz, Becao, İsmail) kabul edilebilir değildi. Rahmet yanımızda 5-1’lik bir skor avantajı vardı. İkinci yarıda İsmail Kartal’ın birinci atılımı Cengiz Ünder ile King’in( maçın mukadderat oyuncusu oldu) değişikliği oldu. Alandaki imaj birinci 45 dakika olduğu üzere geçti. Konut sahibi bastırdı, Fenerbahçe savunmada kaldı.

YÜZLERİ GÜLDÜRECEKLER

Sahadaki imaj, Kartal’ın ikinci atağı ile değişti. Mert Hakan ve Tadic’i dışarı alıp İrfan Can Kahveci ve Szymanski alana sürdü. Rakip baskılı oynarken King’in topu orta alandan alıp ceza alanına kadar götürüp, penaltı kazandırışı alkışlanır cinstendi. Usta Dzeko’nun vuruşuyla Fenerbahçe öne geçti. Aslında bu çeşit Kadıköy’de geçilmişti. Twente karşısıdaki futbola pek kafayı takmamak lazım, ne de olsa 5-1’in rehaveti vardı. Kümelere kalan Fenerbahçe’yi kutlayıp yeni seyahatinde muvaffakiyetler dileyelim. Ustalar topluluğu bu grup Avrupa’da da yüzümüzü güldürmeye devam edecektir.

KİNG İS BACK! – SERKAN AKCAN

İlk yarıda 5 sarı kart görmüş olmak telaş vericiydi. Hollanda temsilcisinin çok agresif tutumlarına karşı daha itidalli kalmak gerekirdi, bilhassa Becao’nun durumunda yürekler ağızda bir kaç dakika geçirdik. Dzeko santrforda çok yalnız kaldı. Zira Twente, Samsunspor üzere Cengiz ve Tadic’i çizgiye yanlışsız itti. Bir orta Tadic sorumluluk alarak Dzeko ile yer değiştirmeyi bile denedi ancak sonuç istediğimiz kadar olumlu olmadı. Devre ortası dönüşü Cengiz’i kenara alıp King’i alana sürmek İsmail hocanın maçtaki en yanlışsız tercihlerinden biri oldu. Forvette top tutamadığı için geride net konumlar verdikten 15 dakika sonra da Szymanski ile İrfancan’ın girişiyle Fenerbahçe ülkü oyununa kavuştu. King sol forvette fizik kalitesiyle büyük fark yaratırken kazandığı penaltıyla ekmeğini taştan çıkardı. Oldukça sert geçen maçın ikinci yarısında Fenerbahçe’nin topu ön alanda hakikat paylaşması sonucu Twente’nin tehlikeli geçiş hamlelerinden bir nebze korunabildik.

TEK BAŞINA ÇÖKERTTİ

King’in atağa getirdiği hareketlilik çok kıymetliydi. Twente’nin sağ koridorunu tek başına çökertmesi maçın senaryosunu Fenerbahçe lehine değiştirdi. King, gösterişten uzak sessiz sedasız işini yapan, sol kenardaki performansıyla İsmail Kartal’a yeni bir seçenek sunan, Batshuayi’nin ayrılması gündemdeyken santrfora da alternatif olabilecek bir jokere dönüştü. Sanırım ‘King is back’ sloganını sık sık duyabiliriz. İsmail hoca Dzeko’yu 86’ya kadar oyunda tuttu. Bir çok insan bunun çok sabır gösterisi olduğunu düşünebilir. Ancak agresif ikili uğraşlar kovalayan, ön alanda şiddetli baskı yapan Twente’ye karşı ön tarafa uzun vurup Dzeko’nun indireceği toplar İsmail hocanın ana planıydı.

AYNEN DEVAM… – MEHMET ALİ SABUNCU

5-1’in rövanşında Hollanda’da İsmail Kartal hoca maça önde Dzeko ile başladı. Maç hakem Maresca’nın düdüğü ile başladı, işte kıymetli anlar; 2’de Wolsfwinkel kalede tehlike yarattı lakin İrfan Can dikkatliydi. 11’de kale önünde Tadic golü kaçırdı. 22’de peş peşe oluşan ataklarda kaleci Unnerstall başarılıydı. 35’te Tadic kale önünde topu kaleciye kaptırdı. Devre golsüz bitti. 52’de Steijin’in şutunda top direkten döndü. 63’te Vlap topu direğe çarptırdı. 72’de King düşürüldü, verilen penaltıyı Dzeko kullandı, durum 1-0 oldu. Maç bu sonuçla bitti.

ANADOLU GRUPLARI ÖRNEK ALSIN..!

Sonuçta konut sahibi takımın inançlı maça başlaması dikkat çekse de Fenerbahçe aldığı sonuçla Konferans Ligi’nde kümelere kaldı. Becao fevkaladeydi, İsmail’i beğenmedim. Bir düzgün, bir berbat olmaz… Daima düzgün olmalı. King’in penaltı sürecinde ok üzere topu alıp ilerlemesi harikuladeydi. Sonuçta istenilen alındı. Motamot bu türlü devam. Bizim Anadolu gruplarının biraz Twente Kulübü’nü kendilerine örnek alması lazım. Maç kaybedilse de taraftar coşkusu ve oyun içindeki disiplin bozulmuyor. Bizde olsa 60’ta tribünler boşalırdı. İşte taraftar bu türlü olur…

TEBLİĞİM OLSUN! – HAŞİM ŞAHİN

Fenerbahçe büyük bir avantajı cebine koyarak çıktı dün akşam Twente karşısına. Münasebetiyle daha sakin ve sabırlı olması gereken taraf sarı lacivertli futbolculardı. Lakin birinci yarıda hiçte o denli olmadı. Serdar Aziz, Mert Hakan, İsmail Yüksek, Oostervolde ve Baceo, tam 5 futbolcumuz sarı kart gördü. Baceo’ninki tolere edilebilir tahminen, ancak bilhassa Mert Hakan, Serdar Aziz ve Oostervolde’ninkiler profesyonellikle asla bağdaşmıyor ne yazık ki. Mert Hakan Yandaş ve Serdar Aziz gördükleri bu sarı kartlardan ötürü hem uyarılmalı hem de maddi yaptırım uygulanmalı. Profesyonellik öncelikle öfke denetimini gerektirir çünkü. Açıkçası maçın genelinde her ıstırapta İrfan Can Eğribayat ve Rodrigo Becao imdadına yetişti Fenerbahçe’nin tabir yerindeyse. Hasebiyle Twente’nin bilhassa birinci yarıdaki ihtiraslı baskısı her kezinde kayaya çarparcasına sonuçsuz kaldı. Bu ortada Fred’in oyunun iki istikametindeki gösterişsiz futbolu da öndmli bir katkı sundu tabi Fenerbahçe’nin dünkü performansına.

İtalyan hakem Fabio Moresca hiçte objektif davranmadı karar ve kartlarında. Birinci yarıda Osayi Samuel’in kramponunu ayağından aldılar, adam faul bile vermedi. 76’da Becao’ya yapılan net sarı kartı atlamadı ise çok manidar geldi bana. Joshua King’i penaltı aldığı penaltı gayretinden ötürü kutlarım. Lakin, 82’de sağdaki müsait arkadaşına pas vermek varken şut attığı için de kınıyorum, takımdaşlık ismine yaptığını ziyanlı bence. Dün akşamki maçta Fenerbahçe’nin deplasmandan da galibiyetle dönmesi hem kendisi hem de ülke puanı için çok kıymetli hiç elbet. Ancak Twente tribünlerini dolduranların birinci maçta 5-1 yenilmişken kendi alanlarındaki müsabakada da 0-1 geriye düşen kadrolarına dayanak vermelerinin çok çok kıymetli olduğunu düşünüyorum, ülkemizdeki her ekibin taraftarına bildirimim olsun.

Share this content:

Yorum gönder