×

Gaziantep FK – Galatasaray maçına damga vuran penaltı kararı! Trio takımı kıymetlendirdi: Penaltı mı? Icardi’ye net sarı kart…

Galatasaray, Harika Lig’in dördüncü haftasında deplasmanda karşılaştığı Gaziantep FK’yı 3-0 mağlup etti. Sarı-Kırmızılılar’ın çabanın 2. dakikasında ağlara gönderdiği top, VAR’dan gelen ofsayt kararı ile gol geçerliliği kazanmazken 5. dakikada öne geçiren gole ait de ofsayt tartışmaları gündeme geldi.

ASLAN’DA AÇILIŞ KEREM AKTÜRKOĞLU’NDAN

Galatasaray, Gaziantep FK karşısında maça çok süratli başlayıp 2. dakikada Kerem Aktürkoğlu ile öne geçmişti. VAR incelemesi sonrası durum ofsayt olarak değerlendirilince ağlara giden top gol geçerliliği kazanmadı. Aktifliğini sürdüren Sarı-Kırmızılılar, 5. dakikada Kerem Aktürkoğlu ile topu bir sefer daha ağlara gönderdi ve bu golle öne geçen Galatasaray, devreyi de 1-0 önde tamamladı.

ASİST KEREM, GOL ICARDI

Galatasaray’ın geçen sezonki şampiyonluğunda büyük tesirli olan Kerem Aktürkoğlu & Mauro Icardi ahengi, müsabakanın ikinci yarısında bir sefer daha kendini gösterdi. Geride kalan dönemin asist hükümdarı Kerem Aktürkoğlu, 64. dakikada Mauro Icardi’nin golünün yaratıcısı oldu.

KAZANDIRDIĞI PENALTIDA YANILGI YAPMADI

Gaziantep FK deplasmanında avantajlı skoru yakalayan Galatasaray, 71. dakikada Mauro Icardi’nin ceza alanı içerisinde yerde kalmasıyla penaltı kazandı. Sarı-Kırmızılılar’da topun başına geçen isim olan Mauro Icardi, beyaz noktada kusur yapmayarak kendisinin ikinci, kadrosunun üçüncü golünü kaydetti.

11’E GEÇTİKTEN SONRA DURMADI

Eşi Wanda Nara’nın yaşadığı sıhhat sorunu nedeniyle Galatasaray’a transferi kısmen gecikmeli olarak gerçekleşen Mauro Icardi, birinci olarak 8 Ağustos’ta deplasmanda oynanan Olimpija Ljubljana maçında 75. dakikada oyuna girmişti. 12 Ağustos’taki Kayserispor maçında da 56. dakikada oyuna giren Arjantinli yıldız, bu maçlarda gol sevinci yaşayamamıştı. Ama Mauro Icardi, birinci 11’e geçmesinin akabinde harikulâde bir performansla dikkat çekmeye başladı. Arjantinli golcü, birinci 11’de çıktığı hiçbir maçı boş geçmedi.

İLK 11’DE 5 MAÇ 7 GOL

Mauro Icardi, birinci olarak 15 Ağustos’ta iç alanda oynanan Olimpija Ljubljana maçında birinci 11’deki yerini aldı. Sarı-Kırmızılılar, müsabakadan 1-0’lık galibiyetle ayrılırken gol Icardi’den gelmişti. Sonrasında ise Arjantinli oyuncuyu durdurmak mümkün olmadı. Mauro Icardi, Galatasaray formasıyla son 5 maça birinci 11’de başlarken 7 gol, 1 asistlik skor katkısı sağladı. Molde serisinde iki maçta da golünü atan ve çeşidi getiren isimlerin başında dikkat çeken Icardi, kritik o gayretlerin akabinde Gaziantep FK deplasmanında da 2 golle ekibine kıymetli katkı sağladı.

İŞTE MÜSABAKANIN TARTIŞMALI KONUMLARI

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio takımı, Gaziantep FK – Galatasaray maçındaki hakem kararlarını kıymetlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran’ın yorumlarıyla masaya yatırılan Gaziantep FK – Galatasaray maçının tartışmalı durumları…

6. DAKİKADA GALATASARAY’IN LEHİNE VERİLEN GOL KARARI YANLIŞSIZ MU?

Deniz Çoban: Vurulduğunda durduk. Burada rastgele bir ofsayt kuşkusu var mı?

Bahattin Duran: Hayır, hiç yok.

Deniz Çoban: Yok, devam ettik.

Deniz Çoban: Artık Kerem Demirbay’ın başında durduk.

Deniz Çoban: Artık artta Icardi ofsayt.

Bahattin Duran: Evet, yardımcı hakeme yakın.

Deniz Çoban: Bir de uzakta Kerem Aktürkoğlu’nun ofsayt olma kuşkusu var.

Bülent Yıldırım: Hakikat.

Bahattin Duran: Artık bu top, Kerem Demirbay’ın başından direkt olarak Kerem Aktürkoğlu’na gelseydi bir ofsayttan kelam edilebilirdi lakin ortada neler oldu ona bakalım.

Deniz Çoban: Icardi’ye de gitse ofsayttı.

Bahattin Duran: Mutlaka lakin Icardi, hiç durumda yok ya baş karışmasın diye hiç Icardi’den bahsetmiyorum bile.

Bahattin Duran: Artık bulunduğu durumdan avantaj elde etti mi? Kerem Demirbay’ın başından sonra neler oldu?

Bahattin Duran: Beyazlı oyuncu, Gaziantepli oyuncu; birinci başta topu uzaklaştırmak için bilinçsiz oynadı.

Bahattin Duran: Devam ediyor.

Deniz Çoban: Hala Kerem ofsaytta.

Bahattin Duran: Artık Gaziantepli 12 numaralı oyuncu ve Kerem Demirbay, tıpkı anda ayaklarını sokuyorlar. Benim gördüğüm bu açıdan top, Kerem Demirbay’a tekrar temas ediyor.

Deniz Çoban: Burada Kerem Aktürkoğlu, ofsayt değil

Bahattin Duran: Değil. Bu nokta artık Galatasaraylı Kerem Demirbay’ın topa son dokunduğu ya da son oynadığı nokta oluyor ve golü atan oyuncu Kerem Aktürkoğlu, şu anda bulunduğu durum itibariyle coğrafik olarak ofsayt konumunda değil. Hasebiyle bu topu alıp kaleye vurduğunda bu golün nizami olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: Burayı oynatmadan Bülent Hocam, şu formda de izah edelim. Biz, Galatasaraylı oyuncunun burada topa vurduğunu düşünüyoruz. Öbür açılardan da bunu göreceğiz. Beyazlı oyuncu vurmuş olsa bir şey değişir mi?

Bülent Yıldırım: Artık açıkçası başka açıları geldiğinde göreceğiz. Ben, üstatla tıpkı fikirdeyim. Niçin? Zira ben, hem Kerem’in hem de Bikel’in topa temas ettiğini görüyorum ve açıları geldikçe göstereceğiz.

Bülent Yıldırım: Galatasaraylı oyuncunun şurada ayağının dışıyla bir teması var.

Bülent Yıldırım: Topu önüne hakikat çekmeye çalışırken 12 numaranın da temas ettiğini öbür açılardan göstereceğiz.

Bülent Yıldırım: Mavi krampon, şu anda topa temas etti. Yani faz öldü.

Bülent Yıldırım: O topu çekmeye çalışırken de Bikel, topu dürtüyor. Çok küçük bir sıyrık atıyor.

Bülent Yıldırım: Yani boşta kalan karambolde meyyit bir top… Gol, geçerli görünüyor. Diğer bir tespit göremiyorum zira hem Kerem’in hem de Bikel’in topa temas ettiğini düşünüyorum. Görüntü hakem de elindeki imgelerden buna kanaat getirdi ki…

Deniz Çoban: Niçin bu kadar inceledik bu konumu? Aslında biz bu konuma o kadar takılmadık fakat ofsayt formunda konuşuluyor diye detayıyla gösterdik. Anladığım kadarıyla bu gruba nazaran yalnızca Kerem Demirbay dokunuyor olsa bile ofsayt yok. Kerem Demirbay, dokunmuyor ve yalnızca beyazlı oyuncu dokunuyor olsa tekrar ofsayt yok. Şuurlu oynuyor zira değil mi?

Bahattin Duran: Orada işte farklı bir tartışma konusu var.

Bülent Yıldırım: Hakem de esasen golü vermeden evvel topu işaret ediyor. Topa temas ettiğini söylüyor.

Deniz Çoban: Bizim açımızdan, Trio takımı açısından burada bir kuşku yok.

Bülent Yıldırım: Akılda bir şey kalmasın. Hem mavi kramponun hem beyaz kramponun topa temas ettiği burada görünüyor. Başlar fazla ilgili öbür tartışmaya gittiği için bunu manzaralardan gösterelim. İzleyenlerimiz esasen değerlendirecektir. Benim açımdan burada bir sorun görünmüyor.

Bülent Yıldırım: Şurada bir temas.

Bülent Yıldırım: Şurada da Bikel’in topa vurduğunu göreceksiniz.

Bahattin Duran: Hocam, burada tartışılan mevzuyu şöyle anlatalım. Şayet Kerem Demirbay’a top dokunmasaydı o vakit çok farklı bir tartışmanın içine girecektik. Zira birinci top ortalandığında Kerem Demirbay’ın başından top daima sekti, sekti, sekti, geldi ya Gaziantepli oyuncular topla oynamadığı için birinci kafayı vurduğu anda Aktürkoğlu, ofsayttan gelecek ve topu ofsayttan almış olacak. Burada tartışma o. Bilerek oynamaya IFAB geçen sene bir unsur ekledi, ‘Eğer denetimli bilerek oynamaysa bunu bilerek oynama olarak değerlendirin’ dedi. Bilerek oynayan rakibinden ofsayttaki oyuncu topu alırsa da ofsayt geçerliliğini yitiriyordu. Ancak ne yaptı? Açıkladı geçen sene, dönem başlarken… ‘Kontrollü bilerek oynuyor mu?’ dedi. Artık top Kerem Demirbay’ın başından sonra Gaziantepli oyuncunun ayağına çarptı, sekme. İkincisi Ertuğrul yerde, artık can havliyle uzaklaştırdı ve o da şuurlu oynama değil. Burada 12 numaralı oyuncu Bikel, bilerek denetimli oynuyorsa esasen şey yok. Yani buradaki tabir, denetimli bilerek oynuyor mu? Lakin top Kerem Demirbay’a tekrar temas edince bütün bu tartışmalar son buluyor zati.

Bülent Yıldırım: Artı temas anında Galatasaray’ın 7 numaralı oyuncusunun burada ofsayt olmadığı görülüyor aslında. Görüntü hakem de bunu gördüğü için bu golü veriyor. Yani izleyenlerimizin aklında bir şey kalmasın diye hem bilerek denetimli oyunun tanımını yaptınız hem de o fazın koptuğunu buradaki temas anındaki durumu da göstermiş olduk fotoğraf olarak. İzleyenlerimiz aydınlanmıştır umarım.

54. DAKİKADA SACHA BOEY ELLE OYNUYOR MU, DEVAM KARARI YANLIŞSIZ MU?

Bülent Yıldırım: Artık mümkün temas, çizginin dışında görünüyor. Öbür açılar yanıltıyor.

Bülent Yıldırım: İkinci kıymetli husus, elle oynama var mı yok mu ona geleceğiz de hakem harika bir yerde. Harikulade tespit yapacak durumda. 3 boyutlu görüyor. Derinlik algısına sahip. Kameralardan daha uygun görüyor.

Bülent Yıldırım: Elle oynama var mıymış? Benim gördüğüm tam armpit hizası civarı.

Bülent Yıldırım: Şayet bu top, daha aşağıdaki bir bölgeye gelmiş olsa %100 elle oynama diyeceğim fakat topun temas ettiği yer omuzla koltuk altı hizası.

Bahattin Duran: Zati bunun da düzgün anlaşılması için ne dediler? Bilhassa kısa kollu formalarda o şeyin bittiği nokta kıymetlendirilmesi açısından kolay olsun diye… Ben de o pazı bölgesine geldiğini ve bunun ihlal olmadığını düşünüyorum.

71. DAKİKADA GALATASARAY LEHİNE VERİLEN PENALTI KARARI GERÇEK MU?

Bülent Yıldırım: Penaltıda benim kuşkum yok. Neden yok? Geride kalan Ömürcan’ın rakibine ispatlı bir biçimde temas ettiğini gördük. İki evreli bir durum. Hakemin yeri yeniden çok güzel. O yüzden çarçabuk, derinlikle görüyor. Zira bu açılardan tespiti yapamazsınız, görünmüyor, güya Icardi kendini yere bırakmış üzere görünüyor.

Bülent Yıldırım: Ömürcan’ın birinci kusuru neydi? Topun denetimini yapamamış olması.

Bülent Yıldırım: Topu ayağından kaçırdı, rakip ortaya girdi.

Bülent Yıldırım: Yani olay şu; top rakibin önündeyken kusurlu bir halde, dikkatsiz bir formda savurduğu ayak top yerine Icardi’nin sağ ayağına geliyor. Burada hiçbir sorun yok. Bu penaltı gerçek.

Bülent Yıldırım: Bu oldu, teması gösterdi ve Icardi’nin sol kolu, sportmenliğe ters bir biçimde Ömürcan’ın yüzüne vurdu.

Bülent Yıldırım: Bakın burada ayağa, krampona bir darbe var.

Bülent Yıldırım: O ataktan sonra da ikinci ihlal bu. Özet; penaltı lakin Icardi’ye de sarı kart gerekirdi.

Deniz Çoban: Birinci ihlali cezalandırdık penaltıyı verdik. Penaltıdan sonra… Değil mi?

Bahattin Duran: Muhakkak Bülent Hocam, çok hoş anlattı. Bu açı esasen her şeyi gösteriyor.

Deniz Çoban: Büyük kararda sorun yok lakin Icardi de bir sarı kartı hak etmiş.

Bahattin Duran: Evet, el yüze… Icardi, sarı kart.

75. DAKİKADA GALATASARAY’IN İPTAL EDİLEN GOLÜNDE KARAR HAKİKAT MU?

Deniz Çoban: Atak başlangıç fazının içinde. Elle oynama var mı, golün iptali yanlışsız mu?

Bahattin Duran: Şu an burada. Kerem Demirbay konumun içerisinde. Oyun devam etti, gol oldu. Yakın çekimde esasen anlaşılacak.

Deniz Çoban: Kuşku var mı hocam elle oynamada?

Bahattin Duran: Benim için hiç kuşku yok. Burada el açık ve topla oynuyor.

Bahattin Duran: Hatta devamında da Gaziantepli oyuncuyu tutup indiriyor. İki ihlal var.

Bülent Yıldırım: Bu golün iptali %100 hakikat. Hem elle topun taşınması kelam konusu hem de Bikel’i alıp burada yere düşürüyor. Bir oyuncuyu eksiltiyor. Golün iptali gerçek.

Deniz Çoban: Elle oynamada kuşku yok. Fazın içinde. Galatasaray topu kazanırken fazın başında ihlalle kazandığı için VAR müdahalesi de, golün iptali de hakikat. Kuşku yok.

Share this content:

Yorum gönder