×

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan borç limitine yönelik ihtar

Yellen, borç limitine ait ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’ye yönelik yeni bir mektup kaleme aldı.

Hazine Bakanlığının federal hükümetin faaliyetlerini finanse etmeye devam etme kabiliyetine ait McCarthy’yi haberdar etmek için kendisine yazdığını belirten Yellen, 13 Ocak’taki mektubunda, nakdin ve fevkalâde önlemlerin haziran başından evvel tükenmesinin muhtemel olmadığını belirttiğini anımsattı.

Yellen, “Son federal vergi tahsilatlarını inceledikten sonra, en yeterli varsayımımız, Kongre’nin borç limitini artırmaması yahut askıya almaması durumunda, hükümetin tüm yükümlülüklerini haziran başına kadar ve potansiyel olarak 1 Haziran prestijiyle getiremeyeceğidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kongre’nin en kısa müddette harekete geçmesi zorunlu”

Bu iddianın mevcut datalara dayandığına dikkati çeken Yellen, federal gelirler ve harcamalar tabiatı gereği değişken olduğu için Hazine’nin harikulâde tedbirlerinin tükeneceği fiili tarihin bu iddialardan birkaç hafta sonra olabileceğini kaydetti.

Yellen, Hazine’nin devlet borçlarını ne vakit ödeyemeyeceğini kesin olarak kestirmenin mümkün olmadığını vurgulayarak, daha fazla bilgi geldikçe Kongre’yi bilgilendirmeye devam edeceğini aktardı.

Janet Yellen, “Mevcut varsayımlar göz önüne alındığında, Kongre’nin borç limitini hükümetin ödemelerini yapmaya devam edeceğine dair daha uzun vadeli mutlaklık sağlayacak biçimde artırmak yahut askıya almak için mümkün olan en kısa müddette harekete geçmesi zarurî.” sözlerini kullandı.

Eyalet ve lokal idare tahvillerinin ihracını askıya alma kararı

Ayrıca Hazine Bakanlığının Eyalet ve Lokal İdare Serisi (SLGS) hazine tahvillerinin ihracını da askıya aldığına dikkati çeken Yellen, bunların eyaletlere ve belediyelere verilen özel hedefli hazine tahvilleri olduğunu, ihraçlarının borç limitine dahil edildiğini, borç limiti ile ilgili riskleri yönetmek için bu adımın atılacağını, lakin eyalet ve lokal idareler mali durumlarını yönetmek için değerli bir araçtan yoksun bırakılacağı için maliyetinin de olabileceğini tabir etti.

Yellen, “Borç limitinin askıya alınması yahut artırılması için son dakikaya kadar beklemenin işletmelere ve Tüketici İnancına önemli ziyanlar verebileceğini, vergi mükellefleri için kısa vadeli borçlanma maliyetlerini artırabileceğini ve ABD’nin kredi notunu olumsuz etkileyebileceğini geçmiş borç limiti çıkmazlarından öğrendik.” değerlendirmesinde bulundu.

Kongre’nin borç limitini yükseltmemesi halinde bu durumun Amerikan aileleri için önemli zorluklara neden olacağına dikkati çeken Yellen, ABD’nin global liderliğine ziyan vereceğini ve ulusal güvenlik çıkarlarını savunma kabiliyeti hakkında soru işaretleri doğuracağını vurguladı.

Yellen, Kongre’ye, mümkün olan en kısa müddette harekete geçerek ABD’nin prestijini muhafaza davetinde bulundu.

Borç limiti açmazı

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde değerli harcama kesintilerinden yana bir hal sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin belli harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler ortasında bir açmaz haline gelen borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından kaygı duyuluyor. ABD’de resesyon beklentileri artarken, iki partinin borç limiti üzerindeki hesaplaşması her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

Share this content:

Yorum gönder