×

Aramco 10 milyar dolarlık yatırım için Total ve Sinopec ile görüşüyor

Suudi Arabistan’ın dünyanın işletime açılmamış en büyük gaz alanlarından biri olan Jafurah alanını işletmenin yollarını araştırırken, bölgeye yatırım yapmak için görüşmelerde bulunan şirketler ortasında Sinopec ve TotalEnergies SE bulunuyor.

Bloomberg kaynaklarına nazaran Çinli ve Fransız güç devleri, yakıtı sıvılaştırılmış doğalgaz olarak ihraç etmek için tesislerin inşasını da içerebilecek planlar hakkında Saudi Aramco ile farklı görüşmelerde bulunuyor. Buna nazaran, Aramco’nun projeler için toplamda yaklaşık 10 milyar dolar toplamaya çalıştığını belirtildi.

Suudi Aramco, krallığın doğusundaki 100 milyar doları aşan bedele sahip olduğu bedellendirilen Jafurah gaz geliştirme alanında alt akım (satışa dönük) ve orta akım (depolama, taşıma, ham ya da petrol ve petrol eserlerinin toptan pazarlanması) projelerine fon sağlamaya yardımcı olabilecek özsermaye yatırımcıları arıyordu.

Bloomberg’in Aralık ayında bildirdiğine nazaran, devlet denetimindeki şirket, karbon yakalama ve depolama projeleri, boru sınırları ve hidrojen tesisleri üzere varlıklarda pay teklif etmek için altyapıya yatırım yapan özel sermaye şirketlerine ve başka büyük fonlarla görüşüyordu. Yatırım bankası Evercore Inc., planlar hakkında Aramco’ya danışmanlık yapıyor.

Kaynaklar, görüşmelerin sürdüğünü ve son bir kararın verilmediğini söyledi.

Ukrayna’da yaşanan savaş, doğalgaz muhtaçlıklarını büyük oranda Rusya’dan tedarik eden Avrupa ülkelerinin yaptırımlar sonrası öbür satıcılara yönelmesiyle talepte önemli bir artışa neden olmuştu.

Dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerinden kimilerine sahip olan Suudi Arabistan bugüne dek bu alanların neredeyse hiçbirini kullanıma açmadı. Sahanın 5,66 trilyon metreküp gaza sahip olduğu; Aramco’nun 2025’te üretime başlamayı ve 2030 yılına dek günde yaklaşık 56,6 milyon metreküp satışa ulaşmayı hedeflediği belirtiliyor.

Uzmanlar bir LNG terminali inşa etme kararı alınmasının Aramco için bir ‘u’ dönüşü manasına geleceğini belirtti. Şirket yakın vakitte Jafurah ve başka alanlardan çıkarılacak gazın büyük kısmının iç pazar için ve mavi hidrojen üretiminde kullanılacağını açıklamıştı.

Aramco’nun 1980’de büsbütün devletleştirilmesinden bu yana, krallığın güç sanayisindeki yabancı yatırımların birden fazla, rafineriler ve petrokimya tesisleri üzere satışa yönelik varlıklarla sonlandırıldı. Aramco geçmişte Shell Plc ve TotalEnergies üzere firmalarla kendi hudutları içinde doğal gaz arama ve sondajı için ortak teşebbüslerde bulunmuştu.

Share this content:

Yorum gönder