×

Global piyasalarda negatif görünüm

Fed’in bu hafta açıklayacağı faiz kararı öncesi Wall Street Borsaları haftanın ilkişlem gününü hafif ekside tamamladı. S&P 500 yüzde 0,04, Nasdaq 100 yüzde 0,11 düştü.

Yeni süreç gününde ABD vadeli endeksleri negatif görünümü sürdürüyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi güne yükselişle başlasa da sonradan Japonya ve Hong Kong payları tesiriyle düşüşe geçti.

Çin’de piyasalar dün olduğu üzere bugün ve yarın da sürece kapalı olacak. Dün kapalı olan Hong Kong Hang Seng ise yatay. Pazartesi günü Fed beklentileri, kurumsal tahvil ihraçları, açıklanan datalar ve JPMorgan’ın First Republic’i alımıyla sert formda yükselen ABD tahvil getirileri bu sabah karların ufak bir kısmını geri verdi.

Bloomberg Dolar Endeksi dün yüzde 0,34 yükseliş kaydettikten sonra bu sabah fazla değişim göstermedi.

Piyasanın Fed beklentileri

ABD Merkez Bankası Fed faiz kararını 3 Mayıs günü açıklayacak.

Fed’in, bilhassa de JPMorgan’ın First Republic’i satın almasının akabinde enflasyonla gayretini sürdürmek için faiz artışlarına devam etmesi ve siyaset faiz aralığını 25 baz puan yükseltmesi bekleniyor. Swap piyasalarında da bu büyüklükte bir adıma dair ihtimalin fiyatlamalarında da artış gözleniyor.

Evercore’dan Krishna Guha, bu fiyatlamaların, problemli bankalardan çok az yahut sıfır yayılma olduğunu gösterdiğini ve piyasanın First Republic’i öbür finans kuruluşlarından başka tuttuğunu belirtti. “Düzenleyicilerin kararlı adımları, Fed’in Mayıs toplantısında faiz artırması için önünü açtı” diyen Guha, “Baz senaryomuz iktisadın bu noktadan sonra soğumaya başlaması, Fed’in Mayıs’tan sonra faiz artırmaması ve bir sonraki adımın aralıkta bir faiz indirimi formunda olması” tabirlerini kullandı.

Morgan Stanley’den Michael Wilson ise Fed’in faizleri yılın ikinci yarısında indireceğini uman pay yatırımcılarının bu hafta hayal kırıklığı yaşayabileceği öngörüsünde bulundu.

NatAlliance Securities’den Andrew Brenner da yatırımcıların Fed Lideri Jerome Powell’ın karar sonrası yapacağı sunumun akabinde sorması gereken soruların “Faiz artışlarına bir mola verilecek mi? Verilecekse bu şahin bir mola mı, yoksa gerçek bir mola mı olacak?” olması gerektiğini tabir etti. “Fed, piyasalara faizlerin yıl sonunda daha düşük olmayacağını söyleyecek, lakin Fed’in uzun vadeli varsayımları berbat olduğu için piyasalar onlara inanmayacak” diyen Brenner, ocak ayına kadar iki faiz indirimi bekliyor.

Share this content:

Yorum gönder