×

Manhattan College/Topyan: Krizler bankaların kendi sıkıntılarından kaynaklanıyor

Bloomberg HT’ye konuk olan Manhattan College İktisat Kısım Lideri Prof. Kudret Topyan, Fed’in para siyaseti ve bankacılık krizi hakkında değerlendirmelerde paylaştı.

Topyan, Fed’în Çarşamba günü gerçekleştireceği toplantıya ait olarak yaptığı konuşmada, piyasa beklentilerinin Fed’in 25 baz puan faiz artıracağı tarafında olduğunu söyledi.

Tahvil piyasalarının resesyonu fiyatladığını belirten Topyan, “Piyasalarda, resesyon olduğu vakit işsizlik artacağı için enflasyon otomatik olarak yavaşlayacak; Fed’de gerekeni yapıp faizleri düşürmeye başlayacak fikri hakim.” açıklamasında bulundu.

ABD’de patlak veren bankacılık krizine de değinen Topyan, “ABD’de 6 bin banka var, dünyada öteki bu türlü bir ülke yok. Bütün mevduatlar aslında sigortalanmış formda.” sözlerini kullandı. Yüksek faizlerin kimi bankaların kırılganlığını artırdığını belirten Topyan, buna karşı kimi bankaların kendine has nedenlerle faiz riskini uygun hesaplayamadığını ve çıkan krizlerin bankaların kendine mahsus sıkıntılarından kaynaklandığını söyledi.

Share this content:

Yorum gönder