×

Müellifimiz Deniz Çoban, haftanın hakemlerini değerlendirdi! En yeterlisi kim? Hayal kırıklığı yaratanı hangisi?

Ligin 4 haftasını tamamladık ve ulusal ortaya ulaştık. Hakemler için de bu orta nefeslenme ve eksiklikleri giderme haftası olacak. Hakemler lige düzgün başlayamadılar. Hele ki şu son hafta neredeyse kusursuz maç yok üzereydi. Üç büyük grubun, maçlarını kazanmış olması nispeten tenkitlerin dozunu düşürdü. Kabul edelim ki Anadolu kadrolarının mağduriyeti çok fazla gündem olmuyor.

Milli ortanın birinci haftasında hakemler Riva’da toplanacaklar. Merkez Hakem Konseyi da hakemlerin döneme fizikî olarak hazır olmadıklarının farkında. 3 gün boyunca hakemlere fizikî ölçümler, testler yapılacak. Üç günün akabinde Riva’dan ayrılacak olan hakemler, ulusal ortanın ikinci haftasında tekrar Riva’da toplanacaklar. Bu defa MHK VAR Danışmanı Powel Gil ile MHK Danışmanı Hugg Dallas’ın iştirakiyle birinci 4 haftanın öne çıkan konumları ve yapılan yanılgılar masaya yatırılacak. Eksiklikler tespit edilecek.

Hatayspor – Adana Demirspor / Sarper Barış Latife

15.dakikada Hatayspor’un golünün ofsayt gerekçesiyle iptali doğruydu. 68.dakikada VAR yardımıyla Hatayspor lehine verilen penaltı da doğruydu. Latife, vakit zaman oyunun gerilmesine mani olamadı. Bir kaç kart kusurunu da hatırlatmalıyım.

Antalyaspor – Kayserispor / Yasin Kol

Ligin 4.haftasında birinci defa misyon alan Yasin Kol, meselesiz bir maç tamamladı. Birkaç sarı kart kusuru dışında dengeli ve karar standardı yüksekti. Cılız penaltı beklentilerinde devam kararları doğruydu. Böylelikle Kol, haftanın en başarılı hakemi oldu.

Rizespor – Fatih Karagümrük / Murat Erdoğan

Bu dönem ikinci maçını yöneten Erdoğan, tekrar akıllarda kalan bir kusur yapmadan maçı tamamladı. Şanslı bir dönem başlangıcı yaşayan deneyimsiz hakemimiz çok fazla sorun yaşatacak konumla da karşılaşmadı. Lakin çok önemli yer alma sorunu yaşıyor. Hemen alanda nerede durması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor.

Başakşehir – Konyaspor / Atilla Karaoğlan

İlk maçına oranla daha faal ve konsantreydi. Deneyiminin de yardımıyla oyunculara kendisini kabul ettirdi. Kart ve faul standardı kabul edilecek düzeydeydi. Maçtaki tek ve kıymetli kusuru 29.dakikadaydı. Bruna Paz’ın Figuerido’ya müdahalesinde yalnızca faul düdüğü çaldı. Bu poziyonda Konyasporlu Paz kırmızı kartla oyundan ihraç edilmeliydi. Yaralayıcı halde Figuerido’nın ayak bileğine basmıştı. 44.dakikada Michalak’a çıkarttığı direk kırmızı kart doğruydu. Konumda Michalak rakibinin Bariz Gol Atma bahtını önlüyordu.

Pendikspor – Alanyaspor / Abdulkadir Bitigen

Perşembe gecesi Konfederasyon Kupası Play-Off rövanş maçında başarılı bir idare gösteren Bitigen, o maçın üzerinde 48 saat geçmeden, ayağının tozuyla bu maça çıktı. Maç genelinde başarılıydı. 42.dakikada Alanyaspor lehine tartışmalı bir penaltı kararı verdi. Durumu VAR’dan tekrar izlemesine karşın kararında ısrarcı olmasını gereksiz buldum. Bitigen’in kararında ısrarcı olması ne kadar kusurluysa, VAR müdahalesinin de o kadar yanlışlı olduğu fikrindeyim. 79. Lusamba’ya ikinci sarı kart çıkabilirdi fakat hakemin yorumuna da büsbütün yanlış diyemem.

Samsunspor – İstanbulspor / Burak Şeker

Aşırı yağış nedeniyle tamamlanamayan maçın oynanan kısmında Burak Şeker’in olumsuz bir kararı olmadı. Maçı tatil ettiği süreci şeffaf ve yerinde diyaloglarla yürüttü.

Kasımpaşa – Trabzonspor / Erkan Özdamar

Bu dönem ikinci maçını yöneten Özdamar, birinci maçında olduğu üzere huzursuz ve durumlara uzak bir maç yönetti. Koşusu zahmetli. Muhtemelen maçlara sakat olarak çıkıyor. Sakat değilse ve bu formda koşuyorsa o başka bir sorun. Özdamar, düdüklerini geç çaldı, kartlarını gecikmeli çıkarttı. Muhakkak ki takımından aldığı yardımlarla kartlarını çıkarttı. 75.dakikada maç 0-4 devam ederken Trabzonspor kalecisi Uğurcan’a vakit geçirdiği için çıkarttığı sarı kartın izahı yoktu. FIFA düzeyinde bir hakemin çıkartacağı bir sarı kart asla değildi. 15.dakikada Trabzonspor’un golünün VAR yardımıyla verilmesi yerinde bir karardı.

Beşiktaş – Sivasspor / Zorbay Küçük

Fizik performans olarak lige en hazır bir kaç hakemden birisi. Belirli ki döneme güzel hazırlanmış. Ama maç içerisinde faul ve kartlarında standardı yakalayamadığını düşünüyorum. 38.dakikada Gedson’un Charisis’e kayarak yaptığı faulün karşılığında satı kart değil, bence kırmızı kart çıkmalıydı. Gedson’un atılımı bence kırmızı kart için kâfi acımasızlık ve yaralayıcılık içeriyordu. Bu dakikadan sonra Sivassporlu oyuncuların hakeme itimadı kalmadı ve her kararına çok reaksiyonlar gösterdiler. Bilhassa Charisis hakemin aleyhine çaldığı her düşükte, 38.dakikadaki durumu hatırlatarak hakeme itiraz etti lakin Küçük kartına başvurmadı.

Ankaragücü – Fenerbahçe/ Arda Kardeşler

Kardeşler’in performansı, haftanın vasat altı performanslarından biriydi. Kendisi hayal kırıklığı yarattı. Kritik anlarda gerçek kararlar veremedi. Bilhassa 60.dakikadan sonra durumlara uzak kaldı. Maçın 7.dakikasında Mert Çetin’in Dzeko’ya müdahalesinde sarı kart çıktı. Burada ben Bariz Gol Bahtını önlemekten kırmızı kart çıkmasını daha gerçek buluyorum. 65.dakikada Kitsiou, Fred’i ceza alanında düşürdü. Karar Fenerbahçe lehine penaltı olmalıydı. 84.dakikada İsmail İkinci sarı kartı görerek oyundan atıldı. İsmail’in birinci sarı kartı da ikinci sarı kartı da doğruydu. 90.dakikada Samuel ceza alanında Hanousek’i kayarak düşürüyor. Topa da teması yok. Ankaragücü lehine penaltı verilmesi gerekirdi.

Gaziantep FK – Galatasaray / Ali Şansalan

Maçın hakemi Ali Şansalan maç boyunca canlı ve dikkatli göründü. Güç geçen maçta yardımcılarıyla birlikte kritik kararlar verdi. Hakem takımının doğrularının yanında yanlış kararları da oldu. 2.dakikada Galatasaray’ın golünün ofsayt gerekçesiyle iptali doğruydu. VAR hakikat bir müdahalede bulundu. 65.dakikada Galatasaray’ın kazandığı gol yardımcının bayrağına takıldı. VAR müdahalesiyle golün geçerli sayılması da doğruydu.

71.dakikada Icardi’ye yapılan faulden ötürü verilen penaltı doğruydu. Lakin birebir konumda Icardi de sarı kart görmeliydi. 75.dakikada Galatasaray’ın kazandığı gol tekrar VAR müdahalesiyle iptal edildi. Atağın başlangıcında Kerem Demirbay net bir formda topu eliyle oynuyor. VAR müdahalesi ve golün iptali doğruydu. Lakin birebir atak fazının içinde Djilobodji’nin Icardi’ye hareketine Ali Şansalan gol sonrası sarı kart göstermişti. Bu konumda Djilobodji’ye bence kırmızı kart gösterilmesi gerekirdi. Galatasaray’ın birinci golünde Kerem’in ofsaytta olduğu savları var fakat imajlara nazaran gol kararı gerçek.

Share this content:

Yorum gönder