×

ABD’de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi düştü

New York Fed, Nisan ayına ilişkin Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Yaklaşık 1300 hane halkının iştirakiyle gerçekleştirilen anketin sonuçlarına nazaran, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi, Nisan’da 0,3 puan azalarak, yüzde 4,4’e indi.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi ise Nisan’da 0,1 puan artışla yüzde 2,9’a yükseldi.

Aynı devirde, gelecek 5 yıllık süreci kapsayan uzun vadeli enflasyon beklentisi de 0,1 puan artarak yüzde 2,6’ya çıktı.

Hanehalkı harcamalarındaki artışa ait beklenti Nisan’da yüzde 5,7’den yüzde 5,2’ye gerilerken, Eylül 2021’den bu yana en düşük kıymet kaydedildi. Hanehalkı gelirindeki artışa ait beklenti de Nisan’da 0,2 puan azalışla yüzde 3,1’e indi.

Bu periyotta konut fiyatlarında beklenen artış 0,7 puan artarak yüzde 2,5’e çıkarken, geçen yıl temmuzdan bu yana en yüksek kıymete ulaşıldı. Maliyetlerdeki artışa ait beklenti besinde azalırken, güçte arttı. Sıhhat ve kira maliyetlerindeki artışa ait beklentiler ise değişmedi.

– ABD’de Nisan enflasyonu çarşamba açıklanacak

ABD’de geçen ay açıklanan datalara nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Mart’ta aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 5 artarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmişti.

Ülkede çarşamba açıklanacak Nisan’ enflasyonuna ait piyasa beklentisi ise aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 5 artış tarafında.

Share this content:

Yorum gönder