×

AMB’nin şahin isminden daha çok faiz artışı daveti

Avrupa Merkez Bankası’nın sıkı para siyaseti yanlısı üyelerinden olan Hollanda Merkez Bankası Lideri Klaas Knot “çok yüksek” çekirdek enflasyon karşısında faizleri artırmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Pazar günü Buitenhof TV’ye konuşan Knot “Çekirdek enflasyon denetim altına alınmadığı sürece ECB borçlanma maliyetlerini artırmaya devam etmeli. Gerçek problemimiz çekirdek enflasyonun çok yüksek olması” sözlerini kullandı.

AMB üç 50 baz puanlık artışın akabinde geçtiğimiz perşembe 25 baz puan faiz artışıyla mevduat faizini yüzde 3,25’e yükseltmişti.

AMB karar metni ve Lider Christine Lagarde’ın konuşmaları daha fazla faiz artışının yolda olduğuna işaret etmişti. Çekirdek enflasyon nisanda rekor düzeylerinden gerilese de yüzde 5,6 düzeyinde, AMB’nin yüzde 2 gayesinden uzak bir noktada bulunuyor.

Knot’a nazaran bu amaca ulaşmaları 2025 yılını bulabilir. Öte yandan Knot para siyaseti sıkılaşma tesirinin gecikmeli yansıdığını kabul ederek yaptıkları faiz artışlarının en büyük tesirini şimdi görmediklerini de kelamlarına ekledi.

Share this content:

Yorum gönder