×

BofA’dan ‘hisse alımı için erken olabilir’ uyarısı

BofA stratejistleri pay senedi satın almak isteyen müşterileri için şimdi hakikat vaktin gelmemiş olabileceğine dair ikazda bulundu.

BofA’dan müşterilerine servis edilen bilgi notuna nazaran Fed faiz artışlarını duraklatma isteğinin sinyalini veriyor olabilir.

BofA’dan Michael Hartnett yükselen enflasyon ve resesyon endişeleri ortasında çıkışların hızlandığını ve şimdi pay senedi alma vaktinin gelmediğine dikkat çekti.

Bankadan yayımlanan EPFR Küresel datalarına atıfta bulunan bir nota nazaran, global pay senedi fonlarından itfalar 3 Mayıs’a kadar olan haftada 6,6 milyar dolara ulaştı. Bu iki aydan uzun bir müddetin en yüksek düzeyi olarak gerçekleşti. Datalara nazaran, nakit fonlara giriş yaklaşık 60 milyar dolara yükselirken, tahvillere giriş ise 11 milyar dolar oldu.

“Yeni bir yapısal boğa için büyük bir resesyon gerekiyor”

Geçen yıl pay senedi çıkışını yanlışsız bir biçimde varsayım eden Hartnett, “yeni bir yapısal boğa piyasası için büyük bir Fed gevşemesi” gerektiğini ve bunun da “büyük bir resesyon” gerektirdiğini söyledi. Stratejist, 4 Mayıs tarihli notunda, yapışkan fiyat baskıları ve Fed’in faiz indirimlerine dönmesini engelleyen esnek bir işgücü piyasası ile “son faiz artışı sonrası sat” tavsiyesinde bulundu.

ABD pay senetleri, Nisan ayında üst üste ikinci aylık yükselişini kaydetmesi sonrası, daha uzun müddet daha yüksek faiz oranları ve yavaşlayan ekonomik büyüme beklentileri ortasında Mayıs ayının birinci günlerinde geriledi. Fed bu hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırırken ve bunun bu sıkılaşma döngüsünde son artış olabileceğini ima etti. Piyasa stratejistleri de, birinci çeyrek bilanço döneminin korkulandan daha uygun geçmesine karşın kurumsal çıkarlarda daha fazla düşüş olacağı konusunda da ihtarda bulundu.

“2023’ün büyük hikayese hala yaklaşan resesyon”

BofA’dan Hartnett, “2023’ün büyük öyküsünün” yaklaşan resesyon olarak kalmaya devam ettiğini, kredi, teknoloji payları ve konut inşaatçılarının “Goldilocks” direncine ziyan verirken, petrol, küçük şirketlerin yatırım fonları ve bankalar üzere gibi kelamda sert iniş yapan varlıklarda fırsatlar yaratabileceğini söyledi.

Yatırımcılar, dünkü bilgilerin işsizlik maaşı müracaatlarının altı haftanın en yüksek artışını gösterirken devam eden müracaatların düştüğünü göstermesinin akabinde, Cuma günü ilerleyen saatlerde ABD işgücü piyasasının sıhhatine ait bir sonraki ipucunu Nisan ayı istihdam datalarından alacaklar.

Geçilen bilgi notunda dikkat çeken öbür kıymetli noktalar ise ABD pay senedi fonlarında üst üste üçüncü haftada çıkış yaşanırken (8,8 milyar dolar) Avrupa fonlarından itfaların arka arda sekizinci haftasında devam etmesi oldu.

ABD büyümesi, küçük ve büyük sermaye ve paha yatırımcılığı tüm yatırım prosedürlerinde çıkış gözlendi.

Sektöre bazda teknoloji ve tüketici dalları en büyük girişler yaşarken en fazla çıkış ise güç ve finans tarafında görüldü.

Para piyasası fonlarında son 10 haftada 588 milyar dolarlık giriş yaşandı.

Share this content:

Yorum gönder