×

Danske’den seçim sonrası piyasa senaryoları

Danske Bank, 8 Mayıs’ta yayımladığı notta, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek genel seçim sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) uygulayacağı para siyaseti ve piyasaların verebileceği reaksiyon hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Danske Bank Şef Analisti Minna Kuusisto’ın hazırladığı notta, seçim sonrası iktidarın idareye devam etmesinin piyasaya hudutlu tesirinin olacağı belirtildi. Fakat seçimi muhalefetin kazanması durumunda, para siyasetinde “hızlı bir normalleşme” bekledikleri kaydedildi. “Bu da büyük faiz artışları ve liranın paha kazanması manasına geliyor” sözlerinin yer aldığı notta, yeni hükümetin “büyük ihtimalle” merkez bankasının bağımsızlığını yine sağlamak için harekete geçeceği belirtildi.

Diğer taraftan, Danske Bank bu değişikliklerin sonucu olarak siyaset faizinin yüzde 30’un üzerine çıkarılacağını iddia etti. Faiz artışının muhtemelen kısa vadede lirada çok oynaklık getireceğini belirten banka yetkilisi, “Ancak orta vadede, lira değerli ölçüde bedel kazanabilir. Muhalefetin kazanması iktisat siyaseti için kesin bir U dönüşü manasına gelse de, AKP’nin kamu dairelerindeki geniş varlığı birçok taraftan iktidarın yeteneklerini kısıtlayabilir.” sözlerini kullandı.

Share this content:

Yorum gönder