×

Ekonomistler AMB’den ne bekliyor?

AMB geçtiğimiz Perşembe günü gecelik mevduat faizini yüzde 3,25’e yükselterek, sıkılaşmada suratı düşürdüğü bildirisini verdi.

Birçok bankanın ekonomistlerinin öngörülerine nazaran, AMB bu hafta gerçekleştirdiği faiz artışının akabinde faiz oranlarında iki çeyrek puanlık daha artış yapacak.

Bloomberg’in araştırmasına nazaran, Goldman Sachs üzere birçok banka, AMB’nin faizi iki sefer daha 25 baz puan artıracağını ve yüzde 3,75 düzeyine getireceğini belirtti. ING ve Commerzbank tek seferlik faiz artışı ile oranın yüzde 3,50’e çekileceğini beklerken, Danske Bank AMB’nin faizi 3’er defa 25 baz puan artırarak yüzde 4 düzeyine çıkaracağını öngördü.

AMB’nin izleyeceği para siyaseti hakkında bankaların yaptığı değerlendirmeler şöyle:

Goldman Sachs

Avrupa’da yenilenen bankacılık telaşları, sıkılaşma döngüsünün daha erken sona ermesine yol açabilir. Dirençli büyüme, fiyat düzenlemeleri ve yapışkan çekirdek enflasyon göz önüne alındığında, risklerin daha yüksek bir faiz oranına gerçek götürdüğünü görüyoruz.”

Barclays

Mevduat faizinin yüzde 3,75’te olmasıyla sıkılaşma döngüsünün Temmuz ayında sona ereceğini düşünüyoruz. Daha sonra AMB’nin 2024’ün ikinci yarısına kadar faizi sabit bırakmasını bekliyoruz. Akabinde faiz oranlarını daha nötr bir düzeye döndürmek için devam eden altı ay boyunca faizi kümülatif olarak 100 baz puan düşürmesini varsayım ediyoruz.

Nordea

Riskleri her iki istikamette de görüyoruz. Daha fazla finansal piyasa türbülansı yahut iktisat için daha süratli bir ivme kaybı faiz artış döngüsünü kısa müddette durdurabilir.

UBS

AMB, 2024-2025’te enflasyonu yüzde 2’ye düşürme yolunda. Enflasyon ortamının yaz boyunca yavaş yavaş güzelleşeceğini ve böylelikle AMB’nin Eylül’de faiz oranlarını daha fazla artırmayacağına inanıyoruz.

ING

Son datalar altta yatan gerçeği doğrulamış olsa da enflasyonist baskı beklenenden daha sert. Zayıf kredi büyümesi ve Banka Kredi Anketi’nin son sonuçları, bugüne kadar yapılan faiz artışlarının iktisadın finansmanında net izler bıraktığına işaret ediyor.

Commerzbank

“Yaz için faiz artırımlarının sona ereceğini öngörüyoruz. Lakin bu enflasyonu sürdürülebilir bir formda yüzde 2 düzeyine geri getirmek için kâfi olmayacaktır. Bunun nedeni enflasyonun yüksek düzeylerde takılıp kalma eğiliminde olması.

Danske

AMB, enflasyonu düşürme sürecinde daha yavaş bir yol izledi. Lagarde, bunun bir varış noktası değil, bir seyahat olduğunu birkaç sefer tekrarladı. Mevcut enflasyon ve büyümeyi değerlendirdiğimizde şunu garanti ediyoruz: Bu sıkılaşma döngüsünün biraz daha uzun süreceğini lakin yeniden de yüzde 4 düzeyinde sona ermesini bekliyoruz.

Share this content:

Yorum gönder