×

Fiyatsız doğalgaz kullanım asılları Resmi Gazete’de

Ücretsiz doğalgaz kullanımının asıllarını belirleyen Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlgili kararname ile; konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden, doğalgaz tüketimleri için 24 Nisan 2023 tarihinden 31 Mayıs 2023 tarihine kadar tahakkuk edecek birinci faturadan doğalgaz bedeli alınmaması, sonrasında ise 1 Mayıs 2024 tarihine kadarki periyoda ilişkin aylık doğalgaz tüketimleri için tahakkuk edecek faturalarda da 25 metreküpe kadar olan tüketim için bedel tahsil edilmemesi karara bağlandı.

Karara nazaran abonelerden tahsil edilen doğalgaz faturaları iptal edilerek 3 gün içerisinde para iadesi yapılacak.

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz açıklamasında, “Ücretsiz doğalgaz kullanımının maliyeti 40 milyar lira olarak hesaplandı” tabirini kullandı.

Yılmaz şunları söyledi:

“19,7 milyon doğalgaz abonemiz var. Merkezi sisteme bağlı mesken sayısı 2,8 milyon. Yaklaşık 320 bin de ön ödemeli abonemiz var. Adap ve temelleri belirlerken ince eleyip sık dokuduk. Hiçbir abonenin hakkının zayi olmaması için gerekli bütün ayrıntıları kapsayan bir düzenleme yaptık. Dağıtım şirketleri de gerekli hassasiyeti ve ihtimamı göstererek vatandaşlarımıza hizmet verecek. Elbette biz de süreci yakından takip edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı düzenlemeleri ile sağlanan bedelsiz kullanım ve ardından uygulanacak indirimle birlikte yaklaşık 40 milyar TL vatandaşlarımızın cebinde kalacak. Milletimize iyi olsun”

Share this content:

Yorum gönder