×

Global piyasalara Çin dopingi

Asya Borsaları Çin’de açıklanan güçlü dış ticaret datalarının takviyesiyle yükseliş kaydetti. yor. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0,22 yükseldi ve aralıksız yükselişini dördüncü güne taşıdı.

Çin’de CSI 300 endeksi tırmanırken, Japon Nikkei 225 yüzde 1’e yakın artıda. Hong Kong Hang Seng ise ekside.

ABD vadeli endeksleri bu sabah hafif düşüyor. Pazartesi günü S&P 500 endeksi günü yatay düzeylerden tamamlarken, Nasdaq 100 yüzde 0,3 yükseldi.

Teknoloji endeksinin görece optimist performansına yapay zeka özellikli çip üreticileri Advanced Micro Devices Inc. ve Nvidia Corp.’un yanı sıra Google’ın sahibi Alphabet payları katkı sağladı.

Bloomberg Dolar Endeksi yarın açıklanacak ABD enflasyon bilgileri öncesi yatay. ABD 2 yıllık tahvil getirisi dün 9 baz puan yükseldikten sonra bu sabah bir ölçü geriledi.

ABD Lideri Joe Biden Kongre önderleriyle borç limitini görüşecek. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ABD hükümetinin 1 Haziran’da temerrüde düşebileceği ihtarını yapmıştı.

Fed’den kredi uyarısı

Fed, bankaların, ABD büyümesinin yavaşlayacağına dair tasalarının, daha az kredi vermeleri ile sonuçlanabileceği konusunda uyardı.

Pazartesi günü Finansal İstikrar Raporu’nu yayımlayan Fed, bu durumun büyümenin daha da yavaşlamasına neden olabileceğini belirtti ve ticari gayrimenkulde risklerin arttığını kaydetti.

ABD’de bölgesel banka iflaslarının yaşanmasının akabinde birinci sefer yayımlanan finansal istikrar değerlendirmesinde Fed, “Ekonomik görünüm, kredi kalitesi ve fonlama likiditesi ile ilgili tasalar, bankaların ve öteki finansal kurumların iktisada kredi arzını daha da daraltmasına yol açabilir. Kredi arzındaki keskin bir daralma, işletmeler ve hane halkları için finansman maliyetini yükseltecek ve potansiyel olarak ekonomik aktivitede bir yavaşlama ile sonuçlanacaktır” sözlerini kullandı.

Bölgesel bankaların genel olarak bol ölçüde likiditeleri bulunduğu belirtilen raporda, kısa vadeli fonlama piyasalarında ise yapısal kırılganlıkların devam ettiği tabir edildi.

Share this content:

Yorum gönder