×

Gram altında yeni rekor

Altın, Fed’in faiz artışlarını durdurmasının olası görünmesi ve ABD ekonomisindeki artan risklerin talebi artırmasıyla rekor kırdı.

Spot altın erken saatlerde ons başına 2062,99 dolarla tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 2075 dolara yaklaşması görmesi sonrası 2038 dolara geriledi. Gram altın ise 1291 TL ile rekor yenilemesi sonrası 1277 TL düzeylerine çekildi.

Fed Çarşamba günü faizleri 25 baz puan artırırken bunun mevcut sıkılaşma döngüsünde son artış olabileceğinin sinyalini verdi. Fed Lideri Jerome Powell faiz indirimi beklentilerini soğuturken açıklamalarda kullanılan tonun yıl sonunda bir gevşemeye dair fiyatlamalara dayanak sağladığı belirtiliyor.

Bununla birlikte pahalı metalin bir dizi ekonomik ve politik riskle de desteklendiği bedellendiriliyor. ABD’de resesyon ihtimali mümkün hale gelirken, First Republic Bank’in iflasından sonra ülkenin bankacılık dalına ait kaygılar ve Çin’in virüs sonrası toparlanmasının hala zayıf görünmesi bu faktörlerin başında geliyor.

ABC Rafinerisi Kurumsal Piyasalar Global Lideri Nicholas Frappelli ana fiyat etkenlerinin ABD bölgesel bankalarında daha fazla mevduat çıkışı ve borç tavanına ait devam eden haber akışının olası olduğunu söylerken fiyatların çok kısa vadede konsolide olabileceğini fakat 2075 dolar düzeyine güçlü bir hücum beklediğini kaydetti.

Share this content:

Yorum gönder