×

IMF: Korumacılığa dönülmemeli

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, “Küresel tansiyonlar ve kıt kaynaklar” temasıyla düzenlenen 2023 Brüksel Ekonomik Forumu’nda konuştu.

Yıllar boyunca artan global entegrasyonun akabinde son devirde rakip ekonomik bloklara bölünme riskinin arttığını anlatan Georgieva, bunun herkes için makûs bir senaryo olduğuna işaret etti.

Georgieva, global ekonomik büyümenin orta ve uzun vadede zayıf seyrettiğini, merkez bankalarının önceliğinin ise büyüme yerine enflasyonu denetim altında tutmak olduğunu anımsattı.

“Avrupa Birliği (AB), yavaşlayan büyüme ve yüksek enflasyon üzere ikili zorlukla karşı karşıya.” diyen Georgieva, demografi ve üretkenliğe odaklanılmaması halinde gelir ve fırsatların artmayacağını söyledi.

“AB pak teknoloji projelerinin müsaade süreçlerini kolaylaştırmalı”

Georgieva, “Avrupa’da üretkenliği ve fırsatları geliştirmek için yapısal ıslahatlara, beşere, teknolojiye ve inovasyona yatırım yapmak gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Bir rüzgar yahut güneş santrali inşa etmek 7 yıl sürerse AB’nin emisyon azaltma amaçlarına ulaşması sıkıntı olacak” diyen Georgieva, AB’nin pak teknoloji projelerinin müsaade süreçlerini kolaylaştırmasının kıymetine işaret etti.

Georgieva, global iktisadın durumuna ait, “Güçlü toparlanmaya yönelik en acil adımlardan biri yeni bir korumacılık biçiminin cazibesinden kaçınmaktır” tabirini kullandı.

Uzun vadeli büyüme için çok taraflı iş birliğini canlandırmanın kural olduğunu vurgulayan Georgieva, Kovid-19, tedarik zincirindeki meseleler ve Rusya-Ukrayna savaşının, yatırım kararlarında ulusal güvenlik kaygılarını artırdığına dikkati çekti.

Georigeva, bu gelişmelerin gerçek ekonomik maliyetleri olduğunu ve daha parçalanmış bir dünya ortaya koyduğunu belirtti.

Share this content:

Yorum gönder