×

Petrolde bankacılık krizi fiyatlaması

Petrol, ABD bankacılık kesimindeki yaşanan karmaşa kaygıları ve iktisatta yavaşlama tasalarının yatırımcıları riskten kaçmaya sevk etmesiyle, bu yılki en uzun kayıp serisi olan üçüncü haftalık düşüşe yöneldi.

ABD ham petrolü Cuma günü varil başına 69 doların üzerine çıksa da ABD’de gösterge petrol, dört günlük bir düşüşün akabinde bu hafta hala yüzde 10’a yakın aşağıda seyrediyor. Fiyatlar Perşembe günü erken saatlerde, fiyatların 2021’den bu yana en düşük gün içi düzeyine dokunduğu kısa lakin dramatik bir düşüşe şahit olmuştu.

Ham petrol, yatırımcıların bölgesel bankalar ortasında süregelen istikrarsızlık belirtilerini takip etmesinin yanında ABD iktisadının potansiyel olarak güç tüketimine ziyan veren bir resesyona girme yolunda olduğuna dair artan tasalarla hırpalandı. Buna ek olarak en büyük petrol ihracatçısı ülkelerden ve OPEC+ başkanı olan Suudi Arabistan da Asya’ya yönelik fiyatlarını düşürdü.

Petrol, OPEC+ ülkelerinin bu aydan itibaren üretimi kısma kararından sonra bile bu yıl yüzde 14 geriledi. Yaşanan geri çekilme, fizikî petrol piyasasının güçlü olduğu işaretlerine karşın gelirken satışların çok olabileceğini düşündürüyor. Shell Plc CEO’su Wael Sawan da bu hafta piyasanın aslında “oldukça sıkı” olduğunu söyledi.

ING Groep NV Emtia Stratejileri Lideri Warren Patterson, “Güven şu anda olumsuz olsa da piyasa çok satış bölgesinde ve bilançomuz hala piyasanın yılın ikinci yarısında açık vereceğini gösteriyor ve bu da fiyatları yükseltecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Orta Doğu’da Irak, Ankara ile Türkiye üzerinden günde yaklaşık yarım milyon varil petrol ihracatının yine başlamasına müsaade verecek bir muahedenin şimdi sağlanamadığını söyledi. Bağdat ile Bölgesel Kürt İdaresi ortasındaki açmaz, Mart ayı sonundan bu yana Ceyhan limanından yapılan sevkiyatları durdurmuştu.

IG Asia Pte Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Petrol fiyatlarının ağır satışlarının akabinde bugünkü seansta istikrar kazanması için birtakım teşebbüsler var lakin ihtiyatlı gidişat devam ediyor. Brent ham petrolü için 70 dolar düzeyinde kimi taban alım işaretleri var, bu yüzden bu çok kıymetli bir düzey olabilir” sözlerini kullandı.

Share this content:

Yorum gönder