×

TCMB enflasyon kestirimlerini değiştirmedi

TCMB Lideri Kavcıoğlu tarafından gerçekleştirilen sunumda öne çıkan sözler şunlar oldu:

Küresel talep güçlü seyrediyor.

Doğalgaz fiyatları tarihi ortalamalara yakınsadı.

Küresel enflasyonda üst taraflı riskler canlı kalmaya devam ediyor.

Küresel çekirdek enflasyondaki düşüş daha yavaş gerçekleşiyor.

Son devirde bankacılık kesimi kaynaklı külfetler gelişmiş ülkelerde finansal risklerin artmasına yol açtı.

Gelişmiş ülke merkez bankalarının sağladığı likidite dayanakları nedeniyle bilanço büyüklüklerindeki düşüş eğilimi sekteye uğradı.

Türk bankacılık dalı inançlı ve sağlam görünümünü sürdürüyor.

GSYH, 2021 yılındaki güçlü performansını 2022 yılında da sürdürerek yüzde 5,6 oranında büyüme kaydetmiştir. Her iki periyotta de Türkiye iktisadı, global ölçekte en yüksek büyüyen ekonomiler ortasında yerini almıştır.

Ülkemiz sanayi üretiminde gelişmekte olan ülkeler ortalamasının üç katına yakın artış kaydetmiştir.

Satın alma gücü paritesiyle bakıldığında Türkiye iktisadı kişi başına düşen ulusal gelirde gelişmiş ülke düzeylerine güçlü formda yakınsamaktadır.

2022 yılında savaş ve global talepteki azalmaya rağmen gücünü koruyan ihracatımız, 2023 yılında talep şartlarında devam eden zayıflık ve sarsıntı felaketine karşın, eser ve ülke seviyesindeki çeşitlendirilmiş yapısı ile dayanıklılığını kanıtlamaya devam etmektedir.

2023 yılının geri kalanı cari dengelenmenin güçlendiği bir periyot olacaktır.

Yüksek teknoloji, güç, yer altı zenginlikleri ve turizmin kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlarımızın geri dönüşüyle birlikte, 2030 yılına kadarki süreçte cari istikrara birikimli olarak yaklaşık 289 milyar dolarlık katkı sağlanacağı kestirim edilmektedir.

Enflasyonun ana eğilimine yönelik göstergelerimiz, fiyat artış oranlarındaki bariz yavaşlamayı teyit etmektedir. Son devirde çekirdek göstergeler Ekim 2021’den bu yana kaydedilen en düşük düzeylere gerilemiştir.

TL ticari kredi faizleri 2022 yılı Temmuz ayından itibaren siyaset faizimizle uyumlu olarak 18 puan civarında azalmıştır. 10 yıl vadeli TL menkul değer faizleri de 2022 yılı Mart ayından bu yana gerileyerek 15 puana yakın düşüş göstermiştir.

Kararlılıkla yürüttüğümüz maksatlı kredi siyasetimizin aktifliği sayesinde 2021 yılının birinci çeyreğinde TL firma kredisi kullandırımlarının yüzde 40’ının altında olan KOBİ hissesi, 2022 yılının birinci çeyreğinde yüzde 43’e, 2023’te ise yüzde 62’ye yükselmiştir.

2023 ortalama ham petrol iddiası 78,1 dolar, evvelki raporda iddia 80,8 dolar.

TCMB’nin 2023 yıl sonu besin enflasyonu iddiası yüzde 27,9 oldu. Evvelki iddia yüzde 22.

TCMB’nin 2023 yıl sonu enflasyon iddiası yüzde 22,3’de kaldı.

-Konuşma anlık olarak güncellenecektir. Konuşma için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz.

Share this content:

Yorum gönder