×

Yellen: Felaketten kaçınmak için borç limitini yükseltmeliyiz

Yellen, ABC News’e verdiği röportajda, iktisat gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin haziran başı üzere nakit kahrı çekebileceğine işaret eden Yellen, çok fazla belirsizlik olduğunu, yeni bilgiler edindikçe Kongreyi bilgilendirmeyi planladığını söyledi.

Yellen, son birkaç aydır fevkalâde tedbirler uyguladıklarını belirterek, bu tedbirleri uygulama kabiliyetlerinin tükendiğini ve ülkenin nakdini tüketmeye başlayacağını söz etti.

“Müzakereler Amerikan halkının başına silah dayayarak yapılmamalı”

Kongrenin borç limitini yükseltmemesi halinde ABD’nin “faturalarını” ödeyemeyeceğine dikkati çeken Yellen, “Ekonomik felaketten kaçınmak için borç limitini yükseltmemiz gerekiyor.” dedi.

Yellen, borç limitinin yükseltilmemesi halinde ABD’nin tarihinde birinci kere vadesi gelen ödemelerini yapamayacağı ihtarında bulundu.

ABD Lideri Joe Biden’ın Kongre önderlerini Beyaz Saray’a davet ettiğini ve bütçe harcama öncelikleri ile seviyelerinin müzakere edildiği bir süreç oluşturmak istediğini belirten Yellen, “Ancak bu müzakereler Amerikan halkının başına silah dayayarak yapılmamalı.” diye konuştu.

Yellen, Kongrenin borç limitini artırması dışında “bir seçenek olmadığını” kaydetti.

“Bankacılık sisteminin genel olarak gücüne güveniyorum”

Bankacılık bölümündeki gelişmelere de değinen Yellen, “Bankacılık sistemimizin güçlü sermaye düzeylerine ve likidite erişimine sahip olduğuna inanıyorum.” dedi.

Birkaç bankadaki külfetin yayılmamasını sağlamak için kararlı adımlar attıklarını anımsatan Yellen, daha evvel kullandıkları araçları gerekirse tekrar kullanmaya hazır olduklarını vurguladı.

Yellen, bankaların likiditeye erişimleri olduğunu ve düzgün sermayeleri olduğunu belirterek, “Bankacılık sisteminin genel olarak gücüne güveniyorum.” diye konuştu.

Borç limiti açmazı

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde değerli harcama kesintilerinden yana hal sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin makul harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler ortasında açmaz haline gelen borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından kaygı duyuluyor. ABD’de resesyon beklentileri artarken, iki partinin borç limiti üzerindeki hesaplaşması her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

Biden, 9 Mayıs’ta Kongre başkanlarıyla borç limitini görüşecek

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy, nisan ayında borç limitinin 1,5 trilyon dolar artırılmasını öngören yasa teklifini sunmuştu.

ABD Temsilciler Meclisi, borç limitinin artırılmasını ve kamu harcamalarında kesintiler yapılmasını öngören Cumhuriyetçilerin sunduğu yasa tasarısını nisan ayı sonunda onaylamıştı.

Demokratların denetimindeki Senatodan geçme talihi bulunmayan tasarı, Cumhuriyetçiler için Lider Biden ile borç limitine ait müzakereleri başlatmaya yönelik adım olarak görülmüştü.

Biden’ın 9 Mayıs’ta Beyaz Saray’da Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy, Senato Çoğunluk Önderi Chuck Schumer ve Senato Azınlık Başkanı Mitch McConnell ile bir ortaya gelerek borç limiti konusunda müzakereleri başlatması bekleniyor.

Share this content:

Yorum gönder