×

Yenin mukadderatı Fed’in elinde mi?

Japonya’da getiri eğrisi siyasetiyle ilgili son açıklamalar yende risklerin gündeme gelmesine neden oldu.

Bloomberg Kur Stratejisti David Finnerty’nin yorumlarına nazaran dolar/yen kurunda riskler Japonya Merkez Bankası’ndan gelen son yorumların tesiriyle üst ivmelendi.

Finnerty, Japonya Merkez Bankası’nın getiri eğrisi denetimi siyasetinin sona ermesi için enflasyonun gevşemesinin kâfi olmayacağı tarafında verdiği iletilerin yenin yazgısını Fed’in para siyasetine bırakması manasına geldiğini tabir etti.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Kazuo Ueda getiri eğrisi denetim siyasetini sonlandıracağını ve akabinde enflasyonun yüzde 2 maksadına sürdürülebilir bir formda ulaşması için beklentiler yükseldiğinde bilançosunu küçültmeye başlayacağını söylemişti.

Parlamentoda konuşan Ueda, Japonya iktisadının toparlandığını ve enflasyon beklentilerinin yüksek düzeylerde kaldığını söyledi.

BOJ lideri, “Enflasyon beklentileri de dahil olmak üzere trend enflasyonunda birtakım olumlu işaretler görüyoruz. Enflasyonu sürdürülebilir ve istikrarlı bir formda yüzde 2 maksadımıza ulaştığımızı öngörebildiğimizde, getiri eğrisi denetiminden vazgeçeceğiz ve akabinde bankanın bilançosunu küçültmeye geçeceğiz” dedi.

Getiri eğrisi denetimi (YCC) altında, BOJ, fiyat maksadını kalıcı bir formda tutturma gayretlerinin bir kesimi olarak, yüzde -0,1’lik kısa vadeli bir faiz oranı gayesi belirledi ve 10 yıllık tahvil getirisini sıfır civarında tuttu.

Share this content:

Yorum gönder