×

AB ortak gaz alımı için ihaleye çıktı

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lider Yardımcısı Maros Sefcovic, Brüksel’de, Avrupa’daki güç şirketlerinin birlikte doğalgaz alımına ait basın toplantısı düzenledi.

“Komisyonun bugün AB Güç Platformu kapsamında ortak gaz alımı için birinci milletlerarası ihaleyi başlattığını size bildirmekten memnuniyet duyuyorum” tabirini kullanan Sefcovic, böylelikle güç arz güvenliğini artırmayı ve yüksek gaz fiyatlarıyla gayret etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Sefcovic, piyasa yansısının olumlu ve cüret verici olduğuna dikkati çekerek, kurdukları gaz alım düzeneğine şimdiye kadar 107 şirketin katıldığını söyledi.

77 şirket talepte bulundu

İlk ihalede Avrupa’dan 77 şirketin Mayıs 2024’e kadar toplam 11,6 milyar metreküp gaz alımı için talepte bulunduğunu bildiren Sefcovic, bu ölçünün 2,8 milyar metreküpünün sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) olduğunu lisana getirdi.

Sefcovic, birinci ihale için 15 Mayıs’a kadar teklif sunulabileceğini belirterek, tüm emniyetli memleketler arası tedarikçileri ihaleye katılmaya davet etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı öncesinde AB yılda yaklaşık 400 milyar metreküp doğalgaz tüketiyordu. Rusya, AB’nin en büyük doğalgaz tedarikçisi pozisyonundaydı fakat savaşla birlikte Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı büyük ölçüde düştü ve güç krizi yaşanmaya başladı.

Share this content:

Yorum gönder