×

AMB/Schnabel: Çekirdek enflasyon düşene kadar faiz artırımlarına devam edeceğiz

AMB İdare Konseyi Üyesi Isabel Schnabel salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın çekirdek enflasyonun sürdürülebilir bir halde düştüğünü görene kadar borçlanma maliyetlerini artırmaya devam edeceğini belirterek, piyasanın faiz indirimi beklentilerinin yersiz olduğunu da kelamlarına ekledi.

Schnabel, AMB’nin geçen hafta faiz artırımlarının suratını yavaşlatma kararını destekledi, lakin bunun, sert dalgalanmaları nedeniyle ekseriyetle besin ve enerjiyi hariç tutan çekirdek fiyatlarda daima bir düşüş görene kadar devam edeceğini söyledi.

Frankfurt’ta düzenlenen bir aktiflikte konuşan Schnabel, “Bugünkü bilgilere nazaran, enflasyonu yüzde 2 maksadımıza vaktinde geri getirmek için daha fazlasını yapmamız gerektiğine hiç kuşku yok. Çekirdek enflasyonun da daima olarak düştüğü netleşene kadar oranları kararlı bir biçimde yükselteceğiz” dedi.

Schnabel, faiz oranlarının muhtemelen uzun müddet yüksek kalacağını ve kimi piyasa iştirakçilerinin bu yıl beklediği faiz indirimlerinin “pek mümkün olmadığını” da kelamlarına ekledi.

Share this content:

Yorum gönder