×

Biden’ın Kongre başkanlarıyla yapacağı “borç limiti” görüşmesi ertelendi

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy de mevzuya ait açıklamasında, kelam konusu ertelemenin borç limiti görüşmelerinin başarısız olduğu manasına gelmeyeceğini söyledi.

Görüşmenin iptal edilmediğini vurgulayan McCarthy, tüm başkanların, tekrar bir ortaya gelmeden evvel çalışanların borç limiti konusunda çalışmaya devam etmesinin en yeterlisi olabileceği konusunda anlaştığını söz etti.

Biden, borç limiti konusunu görüşmek üzere McCarthy, Temsilciler Meclisi Azınlık Önderi Hakeem Jeffries, Senato Çoğunluk Başkanı Chuck Schumer ve Senato Azınlık Başkanı Mitch McConnell ile salı günü bir ortaya gelmişti.

Görüşmenin verimli geçtiğini söyleyen Biden, cuma günü tekrar bir ortaya geleceklerini belirtmişti. Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy ise görüşme sonrasında bir ilerleme görmediğini kaydetmişti.

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde kıymetli harcama kesintilerinden yana tutum sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin belli harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler ortasında açmaz haline gelen borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından kaygı duyuluyor. ABD’de resesyon beklentileri artarken, iki partinin borç limiti üzerindeki hesaplaşması her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

Share this content:

Yorum gönder