×

Erdoğan: En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak

HAK-İŞ Genel Heyeti’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur maaşlarına ait açıklamalarda bulundu.

En düşük memur maaşının 22 bin lirayı bulacağını söyleyen Erdoğan, “Önümüzde memurlarımızın maaş düzenlemesi var. Yasaya nazaran memurların maaş artış oranları Ocak ve Temmuz ayında belirleniyor. Biliyorsunuz memura verilen maaş artırımlarında enflasyon farkına ek olarak refah hissesi artışını biz getirdik. Daha evvel bu türlü bir uygulama yoktu. Sene başında kamu vazifelilerinin maaşlarına yüzde 13,5 oranında refah hissesi ek ederek toplam yüzde 30 oranında artırım yapmıştık. Böylelikle 2002 yılında 392 lira olan en düşük memur maaşını, gerçek olarak yüzde 136 artışla yaklaşık 12 bin liraya çıkarmıştık.

Şimdi Temmuz ayında bir adım daha atıyoruz. En düşük memur maaşını, en düşük kamu emekçisi maaşından aşağı kalmayacak halde düzenleyeceğiz. Kamu çalışanlarında olduğu üzere en düşük maaşı tekrar 15 bin liraya çıkararak üzerine de enflasyon ve refah hissesi olarak benzeri bir artış yapacağız. Böylelikle en düşük memur maaşı da 22 bin lirayı bulacak” diye konuştu.

Asgari fiyata ait de açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Biz misyona geldiğimizde minimum fiyat 124 dolardı. Bugün 440 dolar. 2002’de akaryakıtın litre fiyatı 1,5 liraydı. Minimum fiyatla 110 litre alınıyordu. Bugün taban fiyatla 410 litre akaryakıt alınıyor” tabirlerini kullandı.

Share this content:

Yorum gönder