×

Fed enflasyon verisi sonrası beklemeye geçebilir

ABD’de son açıklanan enflasyon verisi, Fed yetkililerinin faiz artışlarını durdurması için fırsat yarabilir.

ABD’de yıllık enflasyon Nisan’da yüzde 4,9 oldu. Enflasyon böylelikle 2 yılda birinci defa yüzde 5’in altına geriledi. Besin ve enerjiyi içermeyen çekirdek enflasyon da yavaşladı. EY Kıdemli Ekonomisti Gregory Deco “Veri, para siyasetinde daha fazla sıkılaşma olabileceğini gösterse de ayrıntılara bakıldığında Fed’in faiz artışlarına orta vermesine bir fırsat sunduğu da görülebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Piyasalar kimi bankaların iflası sonrası kredi şartlarındaki sıkılaşmanın ekonomik yavaşlamaya neden olacağını ve Fed’in faiz indirimlerine bu yıl başlayabileceğini öngörüyor. Lakin bugün açıklanan enflasyon sayıları hala zafer ilan etmek için erken olduğunu gösteriyor.

Fed geçen hafta 10. defa faiz artışına gitmiş ve siyaset faizini 2007’den beri birinci sefer yüzde 5’in üzerine yükseltmişti.

Bloomberg Economics ABD Ekonomisti Anna Wong “Nisan ayı verisi çok ikna edici olmasa da Fed’i Haziran’da faiz artışına yönlendirmez. Lakin çekirdek enflasyonun hala gereğince yavaşlamaması bu yıl faiz indirimi olmayacağına işaret ediyor” diye konuştu.

New York Fed Lideri John Williams dün bir aktiflikte yaptığı açıklamada bu sene faiz indirmek için bir münasebet olmadığını söylemişti.

Share this content:

Yorum gönder