×

Fitch’ten ABD’li bankalar için “zayıf performans” beklentisi

Fitch’ten yapılan açıklamada, Kasım 2022’deki görünüme paralel olarak 2023’te ABD bankaları için daha zayıf finansal performans beklentisinin sürdüğü belirtildi.

Bu performansın muhtemelen iş modeline, varlık yoğunluğuna ve mevduatların çeşitliliği ile istikrarına bağlı değişeceğine işaret edilen açıklamada, ABD bankalarının birçoklarının 2023’e güçlü kârlılık, varlık kalitesi, yasal sermaye ve likidite ile girdiği anımsatıldı.

Açıklamada, bu durumun yakın vadeli zorlukların üstesinden gelinmesi için derecelendirme alanı sağladığı belirtildi.

Daha uzun vadeli derecelendirme sonuçları değerlendirilirken Silikon Vadisi Bankası (SVB), Signature Bank ve First Republic Bank’ın iflaslarından kaynaklanan ikinci derece tesirlere giderek daha fazla odaklanıldığı vurgulandı.

Fitch’in Mart’tan bu yana son banka iflaslarından ve manalı mevduat çıkışlarından şiddetli formda etkilenen bankalar için birkaç negatif derecelendirme tedbiri aldığına değinilen açıklamada, birden fazla ABD bankası için “AA” durağan görünümünün değişmediği lakin bankalar için özel meselelerin ortaya çıkmaya devam edebileceği belirtildi.

Açıklamada, daha uzun vadeli olabilecek ve ABD bankalarının puanını etkileyebilecek yapısal mevzuların değerlendirilmeye devam edildiğine dikkat çekildi.

ABD bankaları için mevduat çıkışlarının Mart sonundan bu yana istikrar kazandığına işaret edilen açıklamada, 26 Nisan’a kadar ABD ticari bankalarındaki mevduatların yüzde 3 düşerek 16 trilyon dolara gerilediği kaydedildi.

Açıklamada, son vakitlerde kredi yahut mevduat büyümesi kesim normlarının değerli ölçüde üzerinde olan bankaların, negatif derecelendirme hareketleri açısından daha fazla risk altında olabileceği vurgulandı.

Share this content:

Yorum gönder