×

Global piyasalarda ABD-Çin temaslarının tesiri hudutlu kaldı

Küresel piyasalarda ABD-Çin bağlarının düzelebileceğine dair umutların tesiri sonlu kaldı.

ABD’de açıklanan beklenti üzeri işsizlik maaşı müracaatları verisi ve beklentilerin hafif altında kalan üretici enflasyonu sayıları sonrası Wall Street’te ABD’de S&P 500 yüzde 0,17 düşerken, Nasdaq 100 yüzde 0,31 yükseldi.

ABD vadeli endeksleri üst istikametli seyrediyor. Asya’da Japon Nikkei 225 yükselirken, Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 ekside. Perşembe günü yüzde 0,51 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi haftanın son gününde yatay bir görünüm sergiledi.

ABD-Çin temasları hareketlendi

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın 10-11 Mayıs’ta Viyana’da Çin’in dış münasebetlerden sorumlu en zirve yetkilisi Wang Yi ile bir ortaya geldiği ve iki ülke bağlarını ele aldığı duyuruldu.

Beyaz Saray “somut ve yapıcı” olarak değerlendirdiği görüşmede “ABD-Çin ikili münasebetlerindeki kilit sorunların, global ve bölgesel güvenlik meselelerinin, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının” ele alındığını belirtti.

Bloomberg’e konuşan kıdemli bir yetkili, her iki tarafın da ABD-Çin etkileşimlerinde duraklamaya yol açan şubat ayındaki “casus balon” krizinin ötesine geçme vaktinin geldiğini kabul ettiğini ve ABD’nin önümüzdeki aylarda daha fazla etkileşim beklediğini söyledi.

Share this content:

Yorum gönder