×

Goldman’dan seçim senaryosu tahlili

Goldman Sachs, seçimlere ait tahlilinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) keskin düşüş kaydeden rezervlerinin kurda oynaklık riskini artırdığını söz ederek, piyasanın Türk lirasında keskin bir kıymet kaybını fiyatladığına dikkat çekti.

Goldman Sachs ekonomistleri Başak Edizgil ve Clemens Grafe tarafından hazırlanan 10 Mayıs tarihli raporda seçimlerin, makroekonomik dalgalanmaların arttığı bir ortamda gerçekleştiğinin altı çizildi.

Raporda iktisat idaresinin döviz kurunu görece oalrak istikrarlı tutmasına karşın enflasyonun yüzde 40’a yakın seyrettiği belirtildi.

Raporda TCMB’nin gerileyen rezervlerinin tesiri de ele alındı. Ekonomistleri TCMB’nin rezervlerinin keskin bir düşüş gösterdiğini ve bunun da döviz kurlarında tekrar dalgalanma riskini artırdığını tabir etti.

Goldman Sachs ekonomistleri dalgalı makroekonomik ortamla birlikte farklı siyaset gündemlerinin piyasalarda keskin bir yine fiyatlamaya yol açtığını düşündüklerini belirtti. Goldman Sachs ekonomistleri raporda “Bize nazaran fiyatlanan faiz beklentileri, muhalefetin kazanma mümkünlüğünün piyasa beklentilerinde daha yüksek olduğunu ve muhalefetin iktidarında fiyat istikrarına odaklanma programı doğrultusunda faizleri kararlı bir halde artıracağı mümkünlüğünün öne çıktığını gösteriyor” tabirleri kullanıldı.

“TL’de keskin kayıp fiyatlanıyor”

Ekonomistler lirada keskin bir kıymet kaybının da piyasalar tarafından fiyatlandığını belirtti ve “Liranın çok bedelli olduğunu düşünürken bir düzeltme zamanlamasını öngörmenin şiddetli olduğunu ve seçim süreci ile sonucuna bağlı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Ekonomistler Döviz beklentileri keskin bir halde tekrar fiyatlanırken döviz tahvil getiri makaslarının görece istikrarlı kalmasını şaşırtan bulduklarını belirtti.

Share this content:

Yorum gönder