×

Milyarder yatırımcıdan ‘sert iniş’ uyarısı

Duquesne Family Office kurucusu, milyarder yatırımcı Stan Druckenmiller, ABD iktisadının içinde bulunduğumuz çeyrek prestijiyle yavaşlamaya başlayacağını ve sert iniş beklediğini açıkladı.

2023 Sohn Yatırım Konferansı’nda Salı günü değerlendirmelerde bulunan Druckenmiller, perakende satışlarda yaşanan gerileme ve bölgesel bankalarda yaşanan problemlerin dahil olduğu bir dizi gelişmeye işaret ederek resesyon varsayımını daha yakın bir tarihe çektiğini belirtti.

“2008’den daha makûs bir tablo öngörmüyorum” diyen Druckenmiller, “Sadece çok makûs bir şeyler olduğu konusunda açık fikirli olmamanın çok saf bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum” dedi.

9,9 milyar dolar net serveti olan ve Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran dünyanın en güçlü 500 şahsı içinde yer alan Druckenmiller ‘sert iniş’i yüzde 5’in üzerinde bir işsizlik oranı, kurumsal karlılıkta yüzde 20 düşüş ve artan iflaslar olarak tanımladı.

Powell’a nazaran resesyondan kurtulmak daha yüksek olasılık

Fed Lideri Jerome Powell ABD’nin ölçülü olmasını ümit ettiği bir resesyon yaşamasının mümkün olduğunu lakin resesyondan kaçınmayı daha büyük bir ihtimal olarak gördüğünü belirtmişti.

Powell bankacılık dalında yaşanan inanç krizinin sıkılaşan kredi koşullarıya sonuçlanmasına ait ise “Sıkı kredi şartları ekonomik aktiviteye, işe alımlara ve enflasyona tesirde bulunacak üzere gözüküyor” yorumunu yapmıştı.

Share this content:

Yorum gönder