×

Musk Twitter’de koltuğunu devredeceği ismi belirledi

Bilgi sahibi kaynaklara nazaran Elon Musk, Twitter’ın yeni CEO’su olarak NBC Unversal’ın Global Reklamcılık ve Paydaşlıklar Lideri Linda Yaccarino’yu seçti.

Bloomberg’in bildirdiğine nazaran NBC Yaccarino’nun ayrılacağını Cuma sabahı duyurmayı planlıyor. Musk Perşembe günü yerine birini seçmesinden birkaç hafta sonra CEO rolünden ayrılacağını açıklamıştı.

Yapılan duyuru, çalışanlarının dört üçünü işten çıkaran ve son haftalarda platformada büyük çaplı değişiklikler açıklayan ve sık sık kesintiler yaşayan şirket için yeni bir sayfa açabilir.

Yaşanan baskılara ek olarak, yatırımcılar Musk’ın ortalarında Tesla’nın olduğu birkaç şiketi yönetmesinin yanında Twitter nedeniyle ünlü milyarderin dikkatinin dağılmasından giderek daha hoşnutsuzluklarını lisana getiriyordu.

Yeni isim reklam verenlerin tasalarını yatıştırabilir

Yaccarino’nun, bilhassa Musk’ın Twitter’ın içerik denetleme siyasetlerinde kapsamlı değişiklikler yapma talebini dengeleyerek reklamverenlerin dehşetlerini yatıştırmaya hizmet edebileceği bedellendiriliyor.

Musk yaptığı seçimle ilgili çok az bilgi verirken yeni CEO’nun bir bayan olduğunu ve birkaç hafta içinde misyona başlayacağını belirtti. Ünlü milyarder kendisinin idare konseyi lideri ve teknoloji baş sorumlusu olarak kalacağını, eserleri, yazılımlar ve sistemsel operasyonları yöneteceğini kaydetti.

Öte yandan Musk’ın gösterişli duyurular ve büyük kelamlar verme ve akabinde yerine getirmeme konusunda da bir sabıkası kaydı var.

Ünlü milyarder kapsamlı istihdam ve bütçe kesintilerine, dönüştürücü değişiklikler, sistemsiz ve öngörülemeyen kararlar ve reklam verenlerin kaçmasına neden olarak nedeniyle Twitter’daki liderliği nedeniyle tenkitlere maruz kalmıştı.

Musk bu yılın başlarında şirkete 20 milyar dolar paha biçmişti

Musk bu yılın başlarında şirket çalışanına gönderdiği bir e-postada 20 milyar kıymet biçmişti. Bu sayı kendisinin şirketi satın aldığı bedel olan 44 milyar doların yarısından az bir ölçüye karşılık geliyor.

Tesla’nın CEO’su geçtiğimiz yıl Twitter CEO’luğundan istifa edip etmemesi gerektiğine dair bir anket başlatmış ve çıkan sonuca uyacağını duyurmuştu. 17 milyon kişinin katıldığı ankette Musk’ın çekilmesi gerektiği sonucu çıkmış ve ünlü milyarder geçtiğimiz ay yeni CEO olarak köpeği Floki’yi atadığını açıklamıştı.

Musk’ın Twitter’a yeni CEO atadığını açıklamasının akabinde Tesla payları yükselişe geçti.

Share this content:

Yorum gönder