×

Prof. Dr. Demiralp: Enflasyonist tesir beklenti kanalından geliyor

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp Bloomberg HT’ye seçim sonrası iktisat ve para siyasetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Demiralp, mevcut siyasetin devam etmesi durumunda enflasyonun yüzde 40’lara yapışacağını belirterek, ‘beklenti enflasyonunun’ düşmesi durumunda enflasyonun da düşeceğini söyledi.

Demiralp, “Dezenflasyon siyaseti uygulanmasında ağır bir yük de beraberinde alınmış olacak. Bu yükün azalması için ‘Ekibimiz bu işi biliyor ve ne gerekiyorsa yapacak’ iletisi verilirse beklenti tesiri ile oluşacak enflasyonu düşürebiliriz. Enflasyon ağır talepten, maliyetten ve beklentiden gelebilir. Para siyaseti maliyetten gelen enflasyonda çok tesirli değil. Maliyet tesiri deyince pandemiden sonra tedarik zincirlerindeki aksamalar, Rusya-Ukrayna savaşı üzere faktörleri kastediyoruz. Enflasyonist tesir beklenti kanalından geliyor” dedi.

Demiralp kelamlarına şöyle devam etti:

“Merkez bankası kredibilitesi yüksekse siyaseti faiz artışıyla piyasa faizleri düşer. Enflasyonda düşük çift hanelere gelmek çok kolay değil. Merkez bankası faizleri yükselterek piyasayı hırpalamadan beklentiler ne kadar aşağı inerse, ekonomiyi o kadar azaltıcı tesir yapmanız gerekir. Çıktı açığını hesaplardım. Maalesef artık enflasyon raporunda çıktı açığı yok lakin bu bir rehber. Yüksek enflasyondan ötürü talebin giderek azalmakta olduğunu görüyoruz, kredilerde sıkılaşma olduğunu görüyoruz. Bu işin bundan sonrası beklenti idaresi ile ilgili. Yönetici olsam beklenti idaresini öne alırdım”

Share this content:

Yorum gönder