×

‘Süper Uygulama konsepti bankacılık dalında çok süratli yayınlaşacak’

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, farklı hizmetleri tek bir platformda bir ortaya getiren Harika Uygulamaların (Super App) tüketicilere çok sayıda yarar getirdiğini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Doğan, Muhteşem Uygulamaların tecrübesi kişiselleştirerek, son kullanıcıya yanlışsız vakitte hakikat teklifleri bir sadakat ve ödül programı ile sunabildikleri için önümüzdeki devirde müşteri tecrübesi açısından Muhteşem Uygulama kullanımının giderek artacağını ve son kullanıcının gereksinimine değerli ölçüde karşılık vereceğini kaydetti. Bugüne kadar bankacılar olarak bankacılık uygulamalarını daima Finansal Muhteşem Uygulama olarak nitelediklerini vurgulayan Doğan, “Türkiye’de bankacılık uygulamaları konsolide finansal uygulamalar. Yurtdışında ya da Türkiye’de farklı ayrı gördüğümüz yatırım uygulamaları, sigorta uygulamaları, milletlerarası para transferi uygulamaları, ödeme uygulamaları başkadır. Bir bankacılık uygulaması içinde 500’e yakın işlev yer alıyor. Biz bu bakış açısından biraz daha kendimizi ayrıştırdık ve müşteri muhtaçlıkları odağında bir Muhteşem Uygulama tasarladık” dedi.

‘Yeni bir rekabet alanı penceresi açıldı’

Süper Uygulama stratejilerinin tek başına bir strateji olmadığını tabir eden Doğan, stratejilerine açık bankacılık, servis bankacılığı ve yapay zekayı da dahil ettiklerinin altını çizdi. Yapı Kredi mobilin bir Üstün Uygulamaya dönüştürdüklerini ve ismini ‘Hayatınızın Uygulaması’ olarak değiştirdiklerini kaydeden Doğan, “Sektörde bir birincisi gerçekleştirdik. Harika Uygulama konseptinin kesimde çok süratli biçimde yaygınlaşacağını ve başka bankaların da emsal uygulamaları hayata geçireceğini düşünüyorum. Bundan sonra dalda yeni bir rekabet alanı penceresinin açıldığını görüyorum” dedi.

‘Fintechler ilgili dikey ile alakalı servis geliştirebilecek’

Günlük hayat tarzına ve temel gereksinimlere odaklanarak yeni bir kategori oluşturduklarını kaydeden Doğan, Muhteşem Uygulamayı tasarlarken, uygulamanın içindeki küçük uygulamaları, işbirliği için gerek fintechlerin gerek de büyük şirketlerin girebilmesi için bir klavuz oluşturduklarını belirtti. Doğan, her fintech, start-up’ın bu klavuzu izleyerek ilgili dikey ile alakalı yeni servisler geliştirebileceğini söyledi. Uygulamaya, ‘Aracım Plus’, ‘Evim Plus’, ‘Seyahatim’ üzere yeni servisler koyduklarını tabir eden Doğan, “Bu yaptığımız şey, araç, konut ya da seyahat ile ilgili taşınabilir bankacılık içindeki işlevleri toplayıp kategorize ettiğimiz bir servis değil. Öncelikle uçtan uca tecrübesi değiştirdik. İkincisi de bir küçük app platformu yaptık. Yapı Kredi Taşınabilir üzerinde üçüncü parti şirketlerle, ortaklarla servislerini oluşturabileceği, koyabileceği alanlar oluşturduk. Üçüncüsü uçtan uca satış tecrübesini hayata geçirdik. Yani meskeniniz olsun, aracınız olsun bu servisleri koyabilme imkanı oluştu” diye konuştu.

Seyahatim Plus içerisine yeni bir start-up’ın bir uygulama geliştirdiğini belirten Doğan, “Bu şirketler birlikte işbirliği yapmak bizim için çok değerli. Kapımız herkese açık” diye konuştu. WhatsApp’a bağlı chatbotları üzerine ChatGPT entegrasyonunu tamamladıklarını belirten Doğan, Harika Uygulamaları içindeki hem Seyahatim Plus hem de Konutum Plus uygulamasında içinde de kullanıcıya ChatGPT ile takviye verecek altyapıyı da tamamlamak üzere oldukların kelamlarına ekledi.

Aracım Plus servisi ile birlikte yaklaşık 1.5 milyon kişinin aracını uygulamaya eklediğini söyleyen Doğan, “Aracınızın plakasını yazmanızla birlikte aracınızla ilgili herşeyi önünüze getiriyoruz. Araçla ilgili 50’ye yakın servis geliştirdik. Aracınız yoksa yeni araç alabilmeniz için taşıt kredisi alabiliyorsunuz ya da yeniden uygulamadan çıkmadan araç kiralayabiliyorsunuz. Konutum Plus uygulaması ile de evinizle ilgili sigortadan otomatik ödemelere kadar konutta gereksinim olan bir çok hizmeti sunuyoruz. Bir haftada 20 binden fazla kişi meskenini yükledi ve 2 binden fazla konut kredisi başvurusu oldu. Seyahatim Plus ile de müşterilerimizin bütün seyahatlerini planlayabileceği, uygun fiyatlara biletlerini alabileceği bir yapı yakın vakitte hayata geçecek” dedi.

Share this content:

Yorum gönder