×

TCMB’nin rezervlerinde düşüş sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt Döviz rezervleri geçen hafta da düşüş kaydetti.

TCMB datalarına nazaran, 5 Mayıs haftasında brüt döviz rezervleri 114,1 milyar dolara geriledi. Bir evvelki hafta brüt döviz rezervleri 114,9 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Bankanın net döviz rezervlerinde ise düzgünleşme izlendi. Net rezervler 6,4 milyar dolardan 6,8 milyar dolara yükseldi. Swaplar hariç net rezervler ise eksi 52,7 milyar dolardan eksi 53,4 milyar dolara geriledi.

Kur muhafazalı mevduat 113 milyar doları aştı

Rezervlerde geri çekilme görülürken kur muhafazalı mevduatlarda artış ivmesinin sürdüğü de izlendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bilgilerine nazaran kur muhafazalı mevduatların toplamı 86 milyar TL artışla 2,2 trilyon TL oldu. Dolar cinsinden kur muhafazalı mevduatlar 113 milyar doların üzerine çıktı.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları geçen hafta 2,3 milyar dolar artışla 189 milyar dolar oldu. Yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış olarak döviz mevduatı 1,4 milyar dolar arttı. Döviz mevduatı pariteden arındırılmış olarak gerçek şahıslarda 296 milyon dolar azaldı, tüzellerde 1,7 milyar dolar arttı.

Share this content:

Yorum gönder